Jediný slovenský výrobca striekačiek a ihiel zo Starej Turej firma Chirana T. Injecta už dlhšie vládu nabáda k objednávke striekačiek a ihiel na očkovanie proti koronavírusu. Od jari 2020 podnik upozorňuje, že striekačiek neskôr nebude dostatok. Portál Denník N informuje, že vláda firmu s prvou objednávkou oslovila až 29. januára.
Generálny riaditeľ firmy Teodor Lysák pre portál uviedol, že vláda ich upozornenie na objednávku nezobrala vážne. „Neviem, či si ešte donedávna mysleli, že dostanú predplnené striekačky s vakcínou, lebo my sme od začiatku tvrdili, že na ne nie sú vo svete vybudované dostatočné výrobné kapacity," uviedol v rozhovore.
S Chiranou spred márnice až do Číny
Podľa Lysáka k oneskorenej objednávke došlo pravdepodobne preto, že štát až teraz zistil, že sa v nemocniciach očkuje nesprávnymi striekačkami. Namiesto toho, aby si Slovensko vopred kúpilo kvalitné striekačky, používa podľa neho bežné, ktorými sa nedá vytiahnuť šiesta dávka. Aj preto sa v trnavskej nemocnici muselo vyhodiť približne 700 dávok vakcíny. Podobná situácia nastala už zrejme aj v iných nemocniciach. Striekačky nedokázali vytiahnuť poslednú dávku. Lysák upozorňuje, že vyhodené množstvo by stačilo na opakované zaočkovanie všetkých zamestnancov v podniku.
Naopak, Dánsko začalo s naskladnením striekačiek ešte predtým, než bola vyrobená vakcína. Zmluva sa podpísala v septembri, striekačky im firma začala posielať v októbri. Okrem Dánska dodávajú na očkovanie približne 90 percent materiálu aj do Rakúska a ďalších krajín. „Takisto vyvážame aj do Španielska, Švajčiarska, Švédska, Fínska, Chorvátska, Talianska. Všetko sú to krajiny, ktoré si začali nakupovať striekačky a ihly už v septembri alebo októbri," uviedol Lysák.
Ikona našich zdravotníckych pomôcok kupuje posily v Brazílii a Turecku
Slovensku však chcú pomôcť, aj keď to bude znamenať oneskorený dovoz pre iné krajiny, za čo môže firma platiť pokuty. Podľa predbežných dohôd by malo ísť o 400-tisíc až 500-tisíc striekačiek a ihiel mesačne. Materiál na zaočkovanie človeka stojí odhadom zhruba 40 centov. Ďalším problémom však je, že firma žiadala o prednostné očkovanie najkritickejších zamestnancov, čo im ministerstvo zdravotníctva zamietlo.