Vláda Roberta Fica plánuje v budúcom roku znížiť deficit verejnej správy na 5,97 percenta HDP. Schodok tak má klesnúť o viac ako 0,5 percentuálneho bodu z úrovne 6,52 percenta HDP v tomto roku. Ak by nová vláda nevykonala žiadne legislatívne zmeny v skrátenom legislatívnom konaní a neprijala operatívne kroky na zníženie výdavkov rozpočtu jednotlivých kapitol, deficit rozpočtu verejných financií by v budúcom roku dosiahol 6,55 percenta HDP, teda 8,5 miliardy eur. Celkové príjmy štátneho rozpočtu na budúci rok sa rozpočtujú sumou 22,7 miliardy eur a výdavky by mali byť v sume 30,32 miliardy eur. Schodok štátneho rozpočtu sa tak určuje sumou 7,62 miliardy eur.
Rozpočtové opatrenia
K medziročnému poklesu schodku prispejú podľa ministerstva najmä prijaté konsolidačné opatrenia, a to najmä zdanenie dočasných vysokých ziskov v bankovom sektore, zvýšenie zdravotných odvodov, predĺženie platnosti solidárneho príspevku v odvetví spracujúcom ropu, zníženie odvodov do druhého dôchodkového piliera, zavedenie minimálnej a dorovnávacej dane pre právnické osoby, či zvýšenie daní z tabaku a liehu a iné. Od roku 2025 si budú európske fiškálne pravidlá pravdepodobne vyžadovať ďalšie znižovanie nominálneho deficitu o jedno percento HDP ročne.
Ekonomika Slovenska
Slovenská ekonomika v tomto roku podľa rezortu financií posilní o 1,2 percenta. Dôvodom bude slabší zahraničný dopyt a vysoké ceny. Domácnosti čakajú na ústup inflácie, spotreba preto ostáva utlmená, aj keď v závere roka podporí reálne príjmy domácností trinásty dôchodok. V dôsledku nových stropov na ceny energií pre domácnosti inflácia ustúpi a dynamika rastu slovenskej ekonomiky sa v budúcom roku zrýchli na 2,7 percenta. Rok 2024 prinesie spomalenie inflácie na 3,2 percenta a miera nezamestnanosti dosiahne nové historické minimum na úrovni 5,4 percenta. Reálna mzda sa v budúcom roku po dvoch rokoch podľa ministerstva vráti k rastu.
Makroekonomické prognózy
Makroekonomické predpoklady boli základom pre vypracovanie aktuálnych prognóz daňových a odvodových príjmov verejnej správy na roky 2024 až 2026. Aktuálna decembrová prognóza bola všetkými členmi Výboru pre daňové prognózy označená ako realistická. Výnos daní a odvodov z práce bude na horizonte rozpočtu ovplyvnený zhoršením makroekonomického prostredia a legislatívnymi zmenami. Najvýznamnejšie zmeny na rok 2024 sa týkajú zvýšenia zdravotných odvodov zamestnávateľa o jeden percentuálny bod a zníženia príspevku na dôchodkové sporenie na štyri percentá s vplyvom na rozpočet verejnej správy vo výške 763 milióna eur. Pozitívne vplyvy legislatívnych zmien na budúci rok tak kompenzujú horšie makroekonomické predpoklady v porovnaní s minuloročným rozpočtom.
Vynaložené mimoriadne úsilie vlády na zostavenie nového návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026 v tak krátkom čase vytvára podľa rezortu financií predpoklad na vyhnutie sa spravovaniu hospodárenia krajiny rozpočtovým provizóriom. Rozpočtové provizórium nie je v súčasnej situácii podľa ministerstva dobré riešenie pre verejné financie.