Slovensko predá alebo daruje 160-tisíc dávok vakcíny Sputnik V. Pôjde predovšetkým o krajiny západného Balkánu. Do utorka (22. 6.) využilo možnosť prihlásiť sa na očkovanie touto neregistrovanou vakcínou na Slovensku 14 214 ľudí. Zaočkovať sa ňou doposiaľ dalo 8 004 osôb. O návrhu predaja a darovania vakcíny Sputnik V formou bilaterálných dohôd s tretími krajinami rozhodla v stredu na svojom zasadnutí vláda SR.

Na snímke očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave 7. júna 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko spúšťa prihlasovanie na očkovanie proti Covid-19 u všeobecných lekárov

,,Vzhľadom na stále pretrvávajúcu vážnosť epidemiologickej situácie a potrebu vzájomnej kooperácie medzi krajinami s cieľom spomalenia šírenia ochorenia Covid-19 navrhujeme darovať určitý počet vakcín Sputnik V krajinám západného Balkánu v rámci materiálnej pomoci. Zároveň navrhujeme ponúknuť v nadväznosti na záujem tretích krajín ďalšie vakcíny na predaj, a tak prispieť k dosiahnutiu spoločného cieľa - zníženia dôsledkov pandémie," uvádza sa v schválenom materiáli.

Záujem o kúpu vakcíny Sputnik V prejavila Argentína. Záujem o darovanie vakcíny má Bosna a Hercegovina, ďalej Severné Macedónsko či Albánsko. Záujem o kúpu alebo darovanie vakcín v podobe medzištátnej zmluvy prejavila aj Čierna Hora.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 19. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič tvrdí, že zabránil exspirácii Sputnika. Ministerstvu mal dať kontakt na Argentínu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) po rokovaní vlády povedal, že sa vyhodnotila vlastná potreba, koľko ruských vakcín potrebujeme. ,,Ak ministerstvo zdravotníctva skonštatuje, že vakcín máme nadbytok, v tom prípade sa rozhodneme pomôcť aj ostatným," vysvetlil. Ako doplnil, ak bude prijaté rozhodnutie, že vakcín máme na Slovensku prebytok, potom sa rozhodne, do ktorých krajín pôjdu. ,,Primárne sú to krajiny západného Balkánu a Ukrajina," povedal.

Šéf slovenskej diplomacie na otázku, či prebytočné ruské vakcíny predáme alebo darujeme, uviedol, že ,,ak máte partnera, ktorý má záujem ich odkúpiť", tak je to, samozrejme, preferované. Ak s vakcínami nemáme podľa Korčoka čo urobiť, tak by sme mali podporiť ich darovanie radšej, ako keby mali exspirovať.