Podrobnosti o plánovaní obrany štátu vrátane súvisiacej dokumentácie, ale aj postup pri plánovaní použitia ozbrojených síl na účely obrany štátu upravuje nová smernica vlády. Schválil ju kabinet. 

Dokument sa venuje obrannému plánovaniu a plánovaniu použitia Ozbrojených síl na účely obrany štátu, mobilizácie ozbrojených síl a hospodárskej mobilizácie na účely obrany štátu podľa osobitného predpisu.

„Cieľom smernice je vytvorenie podmienok na zladenie uvedených štyroch plánovaní a ich výstupov. To zefektívni vytváranie a tiež použitie ozbrojených síl na základe plánov ich použitia v čase vojny a plánov ich použitia v čase vojnového stavu a ďalších obranných kapacít štátu," uvádza ministerstvo obrany v predkladacej správe.

Ministerstvo obrany má podľa dokumentu napríklad každé štyri roky predkladať vláde dlhodobý plán rozvoja podpory obrany štátu, ktorý určuje dlhodobé ciele a postupy na desať až 15 rokov. Každé dva roky má rezort vypracovať strednodobý plán.

Plánovanie obrany štátu podľa predkladateľa posilní obranyschopnosť SR a plnenie jej medzinárodných záväzkov v oblasti obrany. Zároveň je aj príspevkom k civilnej pripravenosti a odolnosti štátu. Príslušné plánovania sú harmonizované s plánovacími procesmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy a Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) pred začatím 54. schôdze NR SR k návrhu skupiny poslancov na schválenie uznesenia NR SR o vyhlásení referenda k obrannej zmluve s USA v Bratislave 18. januára 2022. NR SR nebude v utorok rokovať o návrhu na vyhlásenie referenda v súvislosti s obrannou dohodou s USA. Poslanci totiž neschválili program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval Smer-SD.  FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Obranná dohoda s USA vyvoláva u samospráv obavy a nezodpovedané otázky