Slovensko sa podľa predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša stalo počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu premiantom Európy aj vďaka ochote ľudí spoločne jej vzdorovať a rešpektovať prijaté opatrenia. „Ľudia si navzájom šili rúška, nosili jedlo starším ľuďom," pripomenul Šipoš v diskusii na TASR TV.

Na snímke podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) počas mimoriadnej schôdze, na ktorej premiér Igor Matovič (OĽaNO) čelí po prvý raz od nástupu do funkcie odvolávaniu vo štvrtok 23. júla 2020 v Bratislave. Návrh vyslovenie nedôvery predložili opoziční poslanci Juraj Blanár (Smer-SD) a Richard Raši (nezaradený) po medializácii podozrení, že Matovičova diplomová práca je plagiát. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko momentálne potrebuje lockdown s jasnými pravidlami, vyhlásil Šeliga

Dodal, že v tom čase bolo dôležité, aby vlády reagovali rýchlo. „Naša vláda na čele s Igorom Matovičom to nepodcenila," tvrdí Šipoš. „Ak sme od volieb prijali v parlamente viac ako 122 návrhov zákonov, takmer polovica z nich, konkrétne 58, bola v súvislosti s ochorením Covid-19," dodal s tým, že 56 zákonov prijatých v súvislosti s pandémiou bolo prerokovaných v skrátenom legislatívnom konaní.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k záverom utorkového stretnutia s predsedom vlády SR Igorom Matovičom, v stredu 4. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Situácia je podľa prezidentky vážna, aktuálne opatrenia nepovažuje za postačujúce

Šipoš vníma mimoriadne kriticky protesty, ktoré priaznivci ĽS NS organizujú v čase núdzového stavu. „Zvolávajú protesty napriek tomu, že sa tam vírus nekontrolovateľne šíri a ľudia sa môžu nakaziť," povedal na margo demonštrácií, na ktoré časť protestujúcich opakovane prišla bez rúšok na tvári. Poukázal, že okrem zákonov súvisiacich s ochorením Covid-19 a ochranou ekonomiky riešil parlament aj zákony na boj proti korupcii, reformu súdnictva, sociálne opatrenie, napríklad tehotenský príspevok.

Reforma súdnictva bude podľa Šipoša pokračovať schvaľovaním novej súdnej mapy, o ktorej sa rokuje. Ministerka Mária Kolíková (Za ľudí) chce podľa neho vrátiť systém pred zmeny zavedené ešte Vladimírom Mečiarom. „Vzniklo množstvo súdov, niekedy veľmi malých. Niekde bolo naozaj veľmi málo sudcov a vznikali tam rôzne prepojenia, či už rodinné alebo politické," priblížil s tým, že zmeny majú priniesť väčšie obvody a väčšiu kontrolu. „Aby to nebolo o dvoch - troch sudcoch na jednom súde," vysvetľuje.

Na snímke slovenskí vedci v pozadí sprava biochemik Pavol Čekan, infektológ Peter Sabaka, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Silvia Pastoreková, matematik Richard Kollár, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, epidemiologička Alexandra Bražinová a virológ Boris Klempa počas prijatia u prezidentky SR Zuzany Čaputovej (tretia zľava) v Bratislave 15, decembra 2020.
Neprehliadnite

Vyzývame ľudí, aby dodržiavali opatrenia, situácia je alarmujúca, apelujú odborníci

Šipoš poukázal aj na plánovanú zmena ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorá podriadi možnosť predlžovať núdzový stav rozhodnutiu parlamentu. Otázkou však je, či bude v čase rokovania k dispozícii dostatok poslancov. „Covid-19 si nevyberá, zasiahol aj naše parlamentné kluby. Preto sme minulý týždeň schôdzu prerušili a vo štvrtok (17. 12.) by sme mali pokračovať. Uvidíme, či sa nám podarí vyskladať dostatočný počet poslancov," uzavrel Šipoš.