Aktualizované 11. 1. 2012 o 18:32 o reakciu exšéfky FNM
Vláda dnes odvolala šéfku Fondu národného majetku (FNM) Annu Bubeníkovú, ktorej údajné dokumenty tajnej služby pripisujú účasť na rozsiahlej korupcii za druhej vlády Mikuláša Dzurindu v rokoch 2002 až 2006. Pred zasadaním kabinetu pritom neoficiálne zdroje tvrdili, že A. Bubeníková sa vo funkcii udrží.
Samotná A. Bubeníková rozhodnutie ministrov plne rešpektuje. ,,Zároveň však chcem opätovne zdôrazniť, že všetky obvinenia, ktoré sú uvedené v spise Gorila, sú absolútne nepravdivé a vykonštruované," napísala odvolaná šéfka v stanovisku.
Z prepisov údajných odposluchov spred šiestich rokov vyplýva, že A. Bubeníková ako vtedajšia členka vedenia FNM konala pri privatizácii v prospech finančnej skupiny Penta. Skupina i A. Bubeníková pravdivosť informácií z dokumentu popreli.
Za A. Bubeníkovú sa postavila SDKÚ-DS M. Dzurindu, ktorá ju do funkcie nominovala. Premiérka Iveta Radičová ale hlasovala za odvolanie šéfky FNM. Pridali sa k nej aj zástupcovia koaličných strán SaS, KDH i Mosta-Híd, hoci strana Bélu Bugára ešte v utorok svojim ministrom neodporučila návrh na odvolanie podporiť.
,,Materiál poukazuje na možnosť, že politici sú totálne ovládaní podnikateľskou sférou a finančnými záujmami. Nie je mojou povinnosťou vyšetrovať autentickosť tohto materiálu, ale sú tu pochybnosti, a to je dôvod na takéto rozhodnutie,“ povedala na dnešnej tlačovej besede po rokovaní vlády I. Radičová. Podľa ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona hlasovali napokon za jej odvolanie aj ministri za Most-Híd, lebo prichádzajú stále nové informácie o údajoch zo spisu Gorila.
Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) hovorí, že pri tak vážnych podozreniach, ako sú pri A. Bubeníkovej, nemôže takýto človek zostávať na tak vysokom poste. Napriek odvolaniu A. Bubeníkovej oslovení ministri nehovoria o tom, či je spis Gorila pravdivý. Dnes išlo len o vyvodenie politickej zodpovednosti, vláda nemá kompetencie vyšetrovateľa, zhodli sa členovia kabinetu.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyhodnotil dnešné odvolanie A. Bubeníkovej ako súčasť predvolebnej kampane. Dnes upratovali partneri v SDKÚ-DS, M. Dzurinda očakáva, že od štvrtka začnú upratovať vo vlastných radoch. Konkrétne spomenul ministra vnútra a jedného z jeho najbližších spolupracovníkov.
Obvinenia na ministra J.Miškova
Vláda pred samotným hlasovaním prerušila rokovanie o návrhu na odvolanie A. Bubeníkovej po tom, ako sa medzi ministrami objavil list. V ňom mala šéfka FNM obviniť ministra hospodárstva z viacerých krokov, ktorými mal poškodiť záujmy Slovenska.
„Anna Bubeníková ma účelovo, klamlivo a falošne obviňuje z presadzovania piatich krokov, ktorým údajne svojím presadzovaním verejného záujmu zabránila, a ktoré by údajne mali byť skutočným dôvodom mojej žiadosti o jej odvolanie. Všetky uvedené obvinenia sú krivé, nepravdivé. Je to rev gorily, ktorej hrozí, že skončí zavretá v klietke. Po porade so svojím právnikom podniknem kroky smerujúce k ochrane svojho mena, i k trestnému oznámeniu za ohováranie,“ uviedol J. Miškov.
Predsedníčka fondu A. Bubeníková v liste mala tvrdiť, že minister hospodárstva presadzoval predaj 49-percentného podielu akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v prospech záujemcu Energetický a průmyslový holding bez súhlasu či informovania vládneho kabinetu. „Ministerstvo hospodárstva nikdy nepresadzovalo priamy predaj 49-percentného podielu zahraničných investorov jedinému kupujúcemu, zvlášť nie bez vedomia vlády. Naopak, dali sme si spracovať právnu analýzu, ktorá potvrdzuje, že súhlas vlády je pre takúto transakciu potrebný, rovnako ako rozhodnutie o uplatnení predkupného práva,“ reagoval na obvinenie J. Miškov.
Enel, SPP aj NCHZ
Minister podľa A. Bubeníkovej vraj taktiež poškodil Slovensku tým, že presadzoval pri vyrovnaní sa s talianskou skupinou Enel za privatizáciu 66-percentného podielu Slovenských elektrární tzv. nulový variant. Podľa predsedníčky fondu pritom podľa dodatočného auditu mal Enel za slovenského dominantného výrobcu elektriny doplatiť 150 miliónov eur. Minister J. Miškov pritom tvrdí, že dodatočný audit preukázal doplatok pre Slovensko takmer 229 miliónov eur.
Podľa šéfky FNM J. Miškov údajne konal proti záujmom Slovenska aj presadzovaním presunu majetku v hodnote 2,5 miliardy eur z SPP do dcérskej spoločnosti Eustream aj napriek absencii platného zákona a bez informovanosti vlády. „Nikdy sme nepresadzovali prevod aktív z SPP do spoločnosti Eustream bez vedomia vlády, naopak, je jasne preukázateľné, že práve ministerstvo hospodárstva svojím pokynom dvakrát tento prevod zastavilo a na rokovanie vlády v decembri minulého roka predložilo informáciu o tomto prevode,“ reagoval J. Miškov.
Šéfka fondu obvinila ministra aj z nezodpovedného konania pri konkurze Nováckych chemických závodov (NCHZ). Podľa A. Bubeníkovej minister J. Miškov akceptoval v tomto prípade "netransparentný priebeh súťaže a angažoval sa, respektíve zasahoval počas súťaže do jej priebehu". "Ministerstvo hospodárstva nikdy nemalo kompetenciu zasahovať do konkurzu NCHZ, presadzovalo však udržanie pracovných miest v tejto fabrike. Nesprávny a nezodpovedný postup FNM pod vedením A. Bubeníkovej pripravil štát o milióny eur a stovky ľudí v NCHZ o prácu," vrátil úder J. Miškov. Podľa neho fond totiž nedodržal sľub tým, že sa zdržal hlasovania na výbore veriteľov, a nepresadil tak povinnú podmienku udržania výroby či zamestnanosti.
A. Bubeníková obvinila ministra J. Miškova napokon aj z presadzovania priameho predaja zostatku akcií spoločnosti Slovak Telekom firme Deutsche Telekom. „Obvinenie je opäť absolútne nepravdivé. Privatizáciu zostávajúceho podielu v podniku Slovak Telekom presadzoval Fond národného majetku spolu s Ministerstvom financií SR. Naopak, práve ja som presadzoval po celý čas predaj prostredníctvom burzy (IPO),“ konštatoval J. Miškov.
A. Bubeníková ešte pred rozhodnutím vlády podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenia zo spáchania trestného činu ohovárania s úmyslom poškodiť ju v zamestnaní a v rodinných vzťahoch. Požaduje odhaliť "osoby, ktoré sa za touto konšpiráciou skrývajú". Kritizovala zároveň, že ju minister hospodárstva Juraj Miškov navrhol odvolať na základe anonymného dokumentu z internetu.
Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo