Sporiť na dôchodok v druhom dôchodkovom pilieri na Slovensku si v uplynulých piatich mesiacoch prestalo viac ako 78-tisíc ľudí. Využili ponuku vlády, ktorá 1,5 miliónu klientov súkromných dôchodkových správcovských spoločností (DSS) umožnila zo systému vystúpiť. Vyplýva to z predbežných údajov Sociálnej poisťovne, ktorá spravuje štátny dôchodkový systém. Otvorenie druhého dôchodkového piliera bolo súčasťou zmien v dôchodkovej reforme, ktorú presadila vláda Roberta Fica po vlaňajšom nástupe do úradu.

Dôchodkového sporenia sa vzdalo viac obyvateľov Slovenska, než sa čakalo. Vláda odhadovala, že do konca januára tak urobí 60-tisíc ľudí. Ich peniaze nasporené na penzijných účtoch získa Sociálna poisťovňa. Štátom kontrolovaná inštitúcia by si tak mala prilepšiť o zhruba štvrť miliardy eur. Táto operácia zlepší tohtoročnú bilanciu verejných financií, ktoré by sa mohli dostať pod tlak kvôli zhoršeniu odhadov vývoja domácej ekonomiky.

Časť povinných odvodov si môžu Slováci odkladať na súkromnom účte v niektorej zo šiestich DSS od roku 2005. Od jesene minulého roka na ich konto smerujú z dôchodkových odvodov už len štyri percentuálne body namiesto pôvodných deviatich.

Ficova vláda túto zmenu presadila ako jedno z opatrení na zníženie deficitu verejných financií v tomto roku pod tri percentá výkonu ekonomiky. Zároveň dala Slovákom na výber, či v druhom pilieri dôchodkovej reformy zostanú. Tí, ktorí sa rozhodli pre odchod, budú zapojení len do štátneho dôchodkového systému.

Peniaze prevádzané na dôchodkové účty Slovákov v súčasnosti zhoršujú bilanciu štátneho dôchodkového systému, ktorý musí vláda dotovať z pôžičiek. Privatizačné príjmy, ktoré slúžili na vykrytie vzniknutého deficitu v prvých rokoch po spustení dôchodkovej reformy, sa už minuli. Druhý dôchodkový pilier uľaví štátnym financiám až v budúcnosti; prvé penzie začne vyplácať najskôr o dva roky. Klienti DSS budú poberať časť dôchodku od štátu, druhú časť dostanú z nasporených peňazí.

Už prvá Ficova vláda, ktorá bola v úrade v rokoch 2006 až 2010, hneď dvakrát umožnila Slovákom vystúpiť z druhého dôchodkového piliera. Vtedy tak urobilo približne 170-tisíc ľudí. Ani predstavitelia terajšieho jednofarebného kabinetu sociálnych demokratov sa netaja kritikou na sporenie na dôchodok z povinných odvodov.

Minister práce Ján Richter nedávno tvrdil, že druhý pilier sa neoplatí takmer miliónu Slovákov. Sú to vraj najmä ľudia s platom nižším, ako je priemerná mzda v krajine, a starší obyvatelia. Hlavne táto skupina klientov DSS sa v uplynulých mesiacoch rozhodla zo sporenia na dôchodok vystúpiť.

Podľa opozičných strán, ktoré stáli pri zrode dôchodkovej reformy, sa vláda zmenami v dôchodkovom sporení snaží iba získať peniaze na ozdravenie štátnych financií bez toho, aby musela pristúpiť k ďalším nepopulárnym úsporným opatreniam.

Podobný systém druhého dôchodkového piliera sa rozbieha aj v susednom Česku. Ľudia tam majú možnosť presmerovať tri percentuálne body zo sociálnych odvodov do svojho sporenia vo fondoch. Pridať k tomu budú musieť zo svojho ešte sumu vo výške dvoch percentuálnych bodov, na Slovensku je tento príspevok dobrovoľný. Česi do 35 rokov sa môžu do reformy zapojiť kedykoľvek. Starší občania sa musia rozhodnúť do konca júna.

Vláda odlákala DSS-kám viac ľudí, ako čakala

Zdroj: Maňo Štrauch

Ilustračné foto - Maňo Štrauch