S čerstvo účinným zákonom o strategických podnikoch v ruke vstúpila vláda podľa očakávaní do prvého konkurzu. Vládny kabinet schválil na dnešnom rokovaní rozhodnutie, ktorým vyhlásil spoločnosť  Novácke chemické závody (NCHZ) v konkurze, za strategickú. Vláda svoj krok odôvodnila „okamžitým a účinným“ ohrozením ekonomickej životaschopnosti firmy, ktoré priniesla pokuta vo výške 19,6 milióna eur za kartelové spolčovanie od Európskej komisie.

Napriek viacerým kľučkám vo vyjadreniach ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka o využití zákona sa rýchlo potvrdilo, že NCHZ bolo minimálne jedným z priamych motívov prípravy kontroverzného zákona. Ten dáva vláde prednostné právo na kúpu spoločností v problémoch, ktoré kabinet označí za strategické.

Nepotrebná záchrana

Rezort hospodárstva v návrhu na vyhlásenie NCHZ za strategickú firmu dáva ako motív pre vstup vlády „ohrozenie viac ako 1 700 pracovných miest priamo v spoločnosti“. Bez presnejšej špecifikácie, no s nepriamym odkazom na dodávateľov,  rezortný návrh tvrdí, že v konkurze je reťazovou reakciou ohrozených aj ďalších zhruba päť tisíc pracovných miest.

Podľa zistení TRENDU spoločnosti NCHZ zatiaľ nič také nehrozí  ani bez intervencie štátu. „Mojou prioritou zostáva udržať chod fabriky a zamestnanosť," povedal o svojej misii konkurzný správca NCHZ Ján Súkeník. Podnik je podľa neho naďalej životaschopný a v súčasnosti rokuje o nových kontraktoch na budúci rok. Na prvú schôdzu zvolal J. Súkeník veriteľov do Novák na 28. decembra.

Vláda tak termín vyhlásiť firmu za strategickú stihla s dostatočnou rezervou. V doložke materiálu ministerstvo hospodárstva hovorí o potenciálnom vplyve rozhodnutia vlády na výdavky štátneho rozpočtu. To by prichádzalo do úvahy, pokiaľ by sa štát rozhodol „strategickú opciu“ využiť a podnik znárodniť. Výšku výdavku ani neodhaduje, podľa zákona ju môžu ovplyvniť ponuky na kúpu z konkurzu, respektíve posudok znalca.

Známi veritelia aj adresát

Počas lehoty prihlasovania pohľadávok do minulého týždňa uplatnila nárok z pokuty voči firme aj Európska komisia.  Predloženie pohľadávky komisie vo výške takmer 20 miliónov eur potvrdila Jana Farkašová z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Popri komisii bude medzi kľúčovými veriteľmi štátny Fond národného majetku so staršími privatizačnými dlhmi NCHZ a Poštová banka, ktorá chemičku úverovala.

Podľa nedávnej informácie denníka Pravda má celý konkurzný výťažok z pripravovaného predaja NCHZ pripadnúť práve Poštovej banke, ktorá disponuje záložným právom na celý majetok fabriky. Pokiaľ by sa tak stalo, peniaze za predaj fabriky skončia vysoko pravdepodobne v rukách podnikateľskej skupiny, ktorá má vplyv aj na vlastníka chemičky. Majiteľ NCHZ – cyperská firma Disor – má mať totiž blízko ku skupine Istrokapitál, ktorá vlastní aj Poštovú banku. Vylúčiť sa pritom nedá ani to, že NCHZ bude chcieť z konkurzu vykúpiť samotný Disor, no už výhodne, očistené od dlhov voči Európskej komisii či štátnemu fondu.

Foto na titulke - Vlado Benko