V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či je v poriadku, že slovenská vláda doteraz neprijala opatrenia na zmiernenie energetickej krízy pre podnikateľov. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 22. septembra 2022 a pondelkom 26. septembra 2022 celkovo 56 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

43 % Vôbec, vláda mala podporu schváliť už dávno

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
Vojna nie je normálna situácia, energetická kríza nie je normálna, ale na vojnu naviazaná kríza. Slovensko je jedna z posledných krajín, ktoré nemá systémovú energetickú podporu pre podnikateľov. Spolu s parlamentým neratifikovaním vstupu Fínska a Švédska do NATO ide o našu chronickú neschopnosť zvládať  priority aj partnerské gestá. Opäť sme na chvoste.

Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Vláda vôbec nezvláda plánovanie a riadenie kríz. Ceny energií sú už dlhodobo na vysokých úrovniach a každý,  kto sa zaoberá ekonomikou vie, že  ceny energií majú vplyv na všetky oblasti nášho života. Vláda už dávno mala mať jasný plán, ako pomôcť vybratým odvetviam a ohrozeným skupinám podnikov a obyvateľov.

Anton Šnegoň, konateľ, Battal
Vláda nemá čas na takéto opatrenia, dôležitejšie sú vzájomné hádky. Hlavnou príčinou vysokých cien elektriny je Grean Deal, nerozumná politika EÚ odstavovania uhoľných aj atómových elektrární a dogmatické orientovanie sa len na fotovoltaické a veterné elektrárne. Tie nikdy nemôžu zaručiť stabilitu elektrickej sústavy.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Už to dávno malo byť na stole. Ani to nestojí za ďalší komentár.

Stanislav Hreha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ, Východoslovenská vodárenská spoločnosť
Skolabuje celé Slovensko, ak sa nezastropujú ceny energií. Táto umelá bublina vyrobená, aby sa niekto pekne nabalil, je výsmech Európanov. Dúfam, že sa na tom tí, čo sa nabaľujú, dobre zabávajú...

Michal  Pišoja, CEO , Agel SK
Pre sektor zdravotníctva, ktorý nedokáže preniesť navýšenie vstupov na konečného zákazníka,  je aktuálne nastavenie neudržateľné a v krátkodobom horizonte likvidačné. Už teraz evidujeme nárast v mesačnej fakturácii za energie vo výške 5 násobku roka 2021. Nemocnice smerujú ku kolapsu, ak štát adekvátne nezareaguje.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Nie, nie je. Tu naozaj platí, že už včera bolo neskoro. Stačí sa pozrieť na iné európske krajiny, ktoré už prišli a stále prichádzajú s riešeniami a pomocou. Argumenty, že máme čas, lebo dôležitý bude až rok 2023, neobstoja, stačí sa pozrieť na problémy firiem, ktoré končia alebo prepúšťajú. Spoliehať sa len na spoločné európske riešenie tu určite nestačí.

Branislav Klocok, generálny riaditeľ , OFZ, a.s.
Naše firmy podnikajú na tom istom trhu ako firmy z krajín, ktoré podporu už dostali. Ak nedôjde k vyrovnaniu podmienok slovenské firmy v konkurenčnom boji prehrajú nezávisle od toho, čo ich manažment urobí.

Hana Nováková, generálna riaditeľka, Envi-pak
Každá krajina má svoje vlastné špecifická a aktuálne v tejto veci nie je dôvod čakať na EU rozhodnutia. Podpora priemyslu v dobe významnej ekonomickej krízy je dôležitá, pričom čas zohráva významnú úlohu.

Ronald Blaško, výkonný riaditeľ, Americká obchodná komora v SR
Je správne, že vláda rieši ochranu zraniteľných domácností pred skokovým rastom cien energií, ale je minimálne rovnako dôležité, aby vláda pomohla prekonať toto extrémne náročné a dočasné(?) obdobie aj zamestnávateľom, keďže je možné, že mnoho firiem takýto extrémny nárast cien bez pomoci štátu neprežije. Zrušené pracovné miesta následne ohrozia domácnosti ešte viac ako nárast cien.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Hospodárstvo je založené na podnikateľskom sektore. Bez tohto sektoru nebudú fungovať ani ostatné oblasti štátu. Preto hneď po priamo ohrozených sociálnych skupinách je treba aj zlepšovať podnikateľské prostredie.

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Firmy v tomto čase už kontrahujú zákazky na budúci rok, avšak vysoké ceny a volatilita na trhu energií im neumožňujú zodpovedné stanovenie konkurencieschopných cien. Keďže iné štáty už svoju podporu a prípadne zastropovanie cien energií oznámili, naše podniky sa dostávajú do konkurenčnej nevýhody. Ak sa v krátkej dobe nič nezmení, skončí to stratou zákaziek, zákazníkov a podielu na trhu, čo bude mať pre slovenský priemysel devastačné následky!

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava
Ani má to neprekvapuje zo strany tejto vlády. Pochybujem, že niečo konštruktívne ešte vyprodukuje. Snáď sa z toho ako národ poučíme, že síce amatérov zvoliť môžme, ale má to svoju cenu.

Ivan Košalko, prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska
Nečinnosť vlády je síce odrazom koaličnej krízy, ale v takej vážnej veci, ako je ohrozenie tisícov pracovných miest predovšetkým v malých a stredných podnikoch, je to trestuhodné otáľanie, ktoré podnikateľská sféra vníma ako ľahostajnosť, nezáujem a zlyhanie. Dôverujem pánovi Karolovi Hirmanovi, že urobí maximum preto, aby sa veci čo najrýchlejšie pohli správnym smerom.

Marián Ráno, Marián Ráno, riaditeľ, Solidita, s.r.o., Bratislava
Keďže firmy nemajú volebné právo, nestoja tejto vláde za to, aby riešila vysoké ceny energií, ktoré likvidujú podnikateľov.

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Lýdia Eckhardt, majiteľka, Módny salón Lýdia Eckhardt

Milan Drahoš, country manager SK & CZ, PEPCO SK & CZ

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments

33 % Nie, vláda musí prísť s vlastnými riešeniami

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave
Zmysluplné riešenie sa hľadajú veľmi ťažko. Myslím si, že európski a slovenskí politici dodnes nepochopili, pred akým problémom skutočne stojíme. A to je možno ešte väčšia katastrofa.

Roman Malček, majiteľ, Redox
Voĺný trh s energiami zlyhal,preto je nutná okamžitá regulácia aj za cenu vysokých nákladov štátu na odškodnenie.Kompenzácie vlády neznížia aktuálne vysoké burzové ceny,ktoré ešte poletia nahor.Je nutné odstrihnúť sa od burzy a prejsť na štátom regulovaný systém.

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
V súčasnom globalizovanom svete ide o veľký problém. Vláda musí začať operatívne konať pre prípad, že EÚ nepríde so spoločnými a účinnejšími riešeniami. Inak môže prísť k ohrozeniu konkurencieschopnosti Slovenska voči zvyšku sveta.

Martin  Kebísek, predseda predstavenstva , CEMMAC, a.s., Horné Srnie
V mimoriadne závažnej situácii, ktorá ohrozuje chod celého podnikateľského spektra, sú nutné mimoriadne opatrenia. Strop cien je rýchle riešenie na preklenutie kolapsu, ale rozdiel nakupovanej a reálne fakturovanej ceny bude musieť hradiť štát, teda zas len občania a podnikatelia. Je nutné systémové opatrenie, aby  špekulatívny rast cien nepokračoval a ceny sa zreálnili priamo úmerne nákladom, nie niekoľkonásobne rýchlejšie. Tu už je nutný rýchly konsenzus na nadnárodnej úrovni. Čakať na „rozhodnutie EÚ“ je alibistické. My sme EÚ, sme jej súčasťou. Vládu nevolíme nato, aby čakala na rozhodnutia niekoho iného, má prichádzať s návrhmi.

Marcel Vrátný, generálny riaditeľ  MH Teplárenský holding
Súčasná situácia na energetických trhoch veľmi vážne ohrozuje podnikateľský sektor a je preto podľa môjho názoru potrebné zasiahnuť a podporiť podnikateľov s ohľadom na zachovanie výroby, služieb a v neposlednom rade pracovných miest.

Roman Fila, výkonný riaditeľ, Wisdom Factory, s.r.o. , Bratislava 
Samozrejme, zvlášť pre firmy, ktoré by mali v prípade chýbajúcej pomoci existenčné problémy. Podobnú pomoc napríklad prijali už v Česku (podporu budú môcť spoločnosti čerpať od 1.11.2022), čo by mohla byť dobrá inšpirácia aj pre našu vládu.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Reakčný čas našej vlády je hrozný. Neviem si predstaviť že by firmy v biznise reagivali tak pomaly ako naša vláda.

Alica Orda Oravcová, prezidentka, Daňové fórum Slovenska
Energetická kríza je problém, ktorý rieši každý jeden podnikateľ na Slovensku, či už menší alebo ten najväčší. Kým ostatné štáty prijímajú opatrenia na zmiernenie týchto negatívnych dopadov na podnikateľov, na Slovensku nie je nič obdobné ohlásené. Preto sa obávam, že táto situácia môže vyústiť do značného zníženia konkurencieschopnosti, respektíve až neschopnosti slovenských firiem uhrádzať svoje záväzky.

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY, a.s., Vranov nad Topľou
Cenu energií do značnej miery ovplyvňujú špekulanti. Nemá to nič spoločné z kalkuláciou ceny na základe výrobných a odbytových nákladov. Z týchto dôvodov mala vláda SR mať už dávno pripravený model, ktorým minimalizuje vplyv špekulantov na ceny energií pre domácnosti, ale aj na podnikateľskú sféru. Kombináciou "európskych a slovenských kompenzácií." Veď napríklad "výber DPH" na Slovensku je na základe rastu cien potravín omnoho vyšší. Nestačí len zastropovať ceny energií pre domácnosti. Ak tomu tak nebude, potom sa zvýšené náklady na energie podnikateľskej sféry aj tak prejavia napríklad v prudko rastúcich cenách potravín pre domácnosti. Čo opäť len mnohonásobne zvýši infláciu.

Anna Hudáková, business & HR consultant

Ján Majerský, managing director, Proma

Ján Sabol, člen, Generálna rada Združenia podnikateľov Slovenska

Martina Mundierová, CEO, MST Partners, s.r.o., Bratislava

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Ondrej Laciak, riadiaci partner, Laciak & Co.,s.r.o., Bratislava

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

13 % Áno, vláda musí počkať, kým opatrenia schváli EÚ

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.
Opatrenia pre zmiernenie dopadov energetickej krízy vyvolanej ruskou agresiou proti Ukrajine ( proti demokraticky zmýšľajúcej časti sveta ) na slovenskú ekonomiku nie je možné vyriešiť izolovane. V uplynulých dekádach sme v energetike intenzívne pracovali na prepojení liberalizovaných energetických trhov v EÚ. Pravidlá liberalizovaného trhu s energiami sa ukázali ako nie dostačujúce a vhodné pre krízové obdobie do ktorého vstupujeme. To však neznamená že nie sú funkčné a že ich vieme zmysluplne nahradiť lokálnymi ad-hoc regulačnými zásahmi, navyše v tak malej energetickej sústave, akou je ES Slovenska. Pri aplikácií opatrení je potrebný dôraz najmä pre vytvorenie podmienok na stabilizáciu výrobných sektorov hospodárstva, aby sa slovenská ekonomika neprepadla do hlbšej recesie, ktorá by zdecimovala práve tie časti ekonomiky, ktoré v súčasnosti produkujú pridanú hodnotu. Slovenské hospodárstvo je stále orientované na výrobu s pomerne vysokou energetickou náročnosťou, preto udržať ekonomiku v pozitívnych číslach bude veľkou výzvou. Je to zároveň príležitosť posunúť sa ďalej - inovovať, aplikovať riešenia s nižšou energetickou náročnosťou a vyššou pridanou hodnotou – akcelerovať zmeny v štruktúre hospodárstva SR. To si vyžaduje úsilie nás všetkých  aplikovať zmeny / reformy nielen v energetike.

Ivan Paule, partner, TPA Audit
Opatrenia je vhodné, rovnako ako sankcie, koordinovať v rámci EÚ. Vláda by však nemala pasívne čakať a mala by popri tom pripravovať aj vlastné opatrenia, keďže naša krajina, tak ako aj iné, má svoje špecifiká, čo sa týka mixu energetických zdrojov a aj štruktúry spotrebiteľov jednotlivých typov energií, či už v podnikateľskom sektore alebo v domácnostiach.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Daniel Gašpar, managing partner, Crowdberry a.s.

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia

Norbert Kuchta, riaditeľ, Trumpf Slovakia

7 % Neviem/Nevyjadrujem sa/Iné

Peter Halász, konateľ, Jaga Group
Samozrejme, že je to v poriadku. Vláda predsa rieši podstane dôležitejšie veci, ako sú energie. Napriklad v septembri zrušila viza do Ománu, alebo napriklad na návrh ministra financií uvoľnila finančné prostriedky na zabezpečenie prenosu z medzinárodných cyklistickych pretekov Okolo Slovenska. Alebo schválila Štátnu prezentáciu umenia a kultúry SR v Nórskom kráľovstve .

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Najhoršia je neistota, naťahovanie celého procesu. Nech to už vláda spraví tak alebo onak. Ale nech vieme ako.

Tomáš Lysina, partner, Lysina-Roško & Partners
Dopad energetickej krízy pocítili už takmer všetci podnikatelia. Tak ako v okolitých krajinách, aj na Slovensku by mali byť čím skôr prijaté úsporné opatrenia, ktoré zásadne pomôžu podnikateľom prežiť toto náročné obdobie.

Simona Bubánová-Tauchmanová, konateľka, CD-Creative Department, s. r. o.

4 % Samozrejme, firmy sa musia samy prispôsobiť situácii

Radoslav Valko, generálny riaditeľ SOPHISTIC Pro finance
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že vláda nerozdáva zo svojho, ale z nášho spoločného. Pokiaľ bude podnikom dotovať energiu, v konečnom dôsledku to zaplatia občania a firmy, ktoré tie peniaze budú musieť vyrobiť. Za posledných 10 rokov sme tu mali obdobie rastu, počas ktorého mohli firmy vytvárať rezervy na horšie časy. Ako sa však ukázalo, mnohí podnikatelia namiesto tvorby rezerv iba navyšovali svoje úverové zaťaženie, a to častokrát ani neinvestovali do správnych vecí - napríklad zníženia energetickej náročnosti podniku.

Miloš Gloznek, projektový manažér, ŽSR
Mám pocit, že podnikateľská sféra na Slovensku je silne "špecifická"... Áno je to v poriadku, tento bod ,ako aj iné v oblasti energií, by mal ísť ruka v ruke s krokmi EÚ.