Od budúceho roka banky nebudú kryť vklady občanov v plnej výške. Všetci, čo majú viac ako 100-tisíc eur v jednej banke, v prípade krachu banky nedostanú späť celú sumu. Nové pravidlá v rámci zákona o ochrane vkladov definitívne schválil dnes parlament.
Nový strop pre chránenú sumu určuje upravená európska smernica práve na úrovni 100-tisíc eur. Tí, čo majú viac peňazí a nechcú riskovať však môžu svoje vklady rozdeliť do viacerých bánk.
Plné krytie vkladov v bankách zaviedla ešte predchádzajúca vláda Roberta Fica v roku 2008, v čase svetovej finančnej a hospodárskej krízy. Cieľom tohto preventívneho kroku bolo zabezpečiť stabilitu slovenského finančného trhu a dôveru vkladateľov. Politici tak konali v celej Európe v snahe zabrániť panike a nadmerným výberom peňazí z bankových účtov bežných občanov.
Pred krízou záruky na vklady stanovoval na Slovensku zákon o ochrane vkladov platný od roku 2001. Banky poskytovali záruku na súkromné vklady do 90 percent ich hodnoty, maximálne do 20-tisíc eur.
Novelou sa tiež skracuje lehota na vyplatenie nedostupných vkladov. V súčasnosti je stanovená na tri mesiace s možnosťou predĺžiť ju na deväť mesiacov. ,,Smernica skrátila výplatnú lehotu na obdobie 20 pracovných dní," konštatuje predkladateľ novely ministerstvo financií. Predĺžiť možno lehotu len vo výnimočných prípadoch, a to o najviac o desať pracovných dní.
Novým prvkom v pravidlách je aj povinnosť členských štátov EÚ overovať pravidelne funkčnosť systémov ochrany vkladov. Nová úprava zákona ukladá preto Národnej banke Slovenska povinnosť v predstihu informovať Fond ochrany vkladov o skutočnostiach, ktoré by pravdepodobne mohli viesť k vyhláseniu banky za neschopnú vyplácať vklady.
Ilustračné foto - TREND archív