SDS získala vo voľbách zhruba 25 percent hlasov. Na druhom mieste podľa predbežných výsledkov skončil Zoznam Marjana Šareca (LMŠ) s vyše 12-percentnou voličskou podporou. Sociálni demokrati (SD), Moderná centristická strana (SMC) expremiéra Mira Cerara a radikálna antikapitalistická strana Ľavica dostali okolo deväť percent hlasov.

Víťaza volieb čakajú dlhé a náročné rokovania. Do 90-členného parlamentu sa dostalo až deväť strán vrátane krajne pravicovej Slovinskej národnej strany (SNS). Tá je zároveň jedinou, ktorá by podľa pozorovateľov kývla na ponuku ísť do vlády.

Žiadna z ďalších strán však s J. Janšom spolupracovať nechce. Jednoznačne ju vylúčil Zoznam Marjana Šareca, ako aj SMC a ďalšie strany. Očakáva sa, že budú chcieť vytvoriť centristickú koalíciu.

Slovinským stranám vadí, že J. Janša svoju predvolebnú kampaň založil na strašení migrantmi. Ešte mu vyčítajú úzke vzťahy so stranou Fidesz Viktora Orbána, ktorý bol pred voľbami aj hosťom jej mítingov. Podľa niektorých informácií maďarský premiér dokonca stranu SDS sčasti financuje.

Podľa analytikov pritom podobne ako v Maďarsku, aj v Slovinsku je už dnes boj proti migrácii skôr umelo živená téma s cieľom vyvolať strach občanov, keďže v tejto krajine takmer žiadni migranti nie sú. „Každý tu hovorí o migrantoch, ale štatisticky vzaté, nejestvuje tu vôbec žiadny problém s migrantmi,“ povedal ešte v predvečer volieb slovinský analytik Andraz Zovko.