Denne sa objavuje obrovské množstvo ponúk, firmy míňajú viac ako tisícnásobok otváracej ceny a kupujúci, ktorí sľubujú stovky miliónov dolárov, odchádzajú bez zaplatenia. Vitajte vo svete čínskych aukcií lítia.
Čína je najväčším výrobcom elektrických vozidiel a lítium je kľúčovým prvkom v batériách, ktoré ich poháňajú. Krajina má však len zlomok identifikovaných svetových zásob, čo znamená, že musí dovážať viac ako polovicu toho, čo potrebuje, píše Bloomberg.
Najnovší predaj licencií na ťažbu kritického nerastu sa uskutoční budúci mesiac v juhozápadnej provincii Jün-nan. Miestna vláda dala k dispozícii päťročné práva na prieskum v rámci dvoch projektov v mestách Kchun-ming a Jü-si, čím zdôraznila odhodlanie Pekingu urýchliť domáci rozvoj jedného z najdôležitejších zdrojov odklonu od fosílnych palív.
Aukcie budú ostro sledované po tom, ako silná konkurencia v auguste zvýšila cenu dvoch baní v susednom S'-čchuane. Spoločnosť Inner Mongolia Dazhong Mining získala práva na baňu Barkam s víťaznou ponukou 4,2 miliardy jüanov (580 miliónov eur), čo bolo viac ako 1 300-násobok vyvolávacej ceny. Aukcia priniesla viac ako 11-tisíc ponúk. Druhá baňa v okrese Ťin-čchuan vyšla na miliardu jüanov, pričom dcérska spoločnosť Sichuan Energy Industry Investment zaplatila takmer 1 800-násobok otváracej ceny.
Okolitý svet tlačí na Čínu
„Čína kladie väčší dôraz na prieskum a rozvoj domácich zdrojov lítia,“ povedala Susan Zouová, analytička spoločnosti Rystad Energy. Chce tak podľa nej čeliť geopolitickým rizikám a protekcionistickým krokom po celom svete v snahe o zabezpečenie dodávok kritických nerastov.
Pre Čínu je čoraz naliehavejšie strážiť si dominanciu v dodávateľskom reťazci. USA zintenzívnili úsilie o vybudovanie vlastných sietí so spojencami ako Kanada a Austrália. Niektoré krajiny sa tiež snažia udržať viac príjmov doma budovaním spracovateľských závodov, ktoré môžu zvýšiť hodnotu ich vývozu lítia.
Niektoré čínske firmy, ktoré rozšírili svoju globálnu stopu získavaním zdrojov z Argentíny a Zimbabwe, sa začali stretávať s neúspechmi v dôsledku politického napätia a nacionalizmu. V posledných týždňoch dostal spoločný podnik Ganfeng Lithium Group v Mali nariadenie pozastaviť niektoré operácie. Aj Mexiko zrušilo deväť jeho koncesií na lítium. Minulý rok Kanada nariadila trom čínskym spoločnostiam, aby sa vzdali podielov vo firmách kótovaných v Toronte, čo vyplýva z prísnejších pravidiel pre zahraničné investície.
Sprievodným javom je kolísanie cien. Uhličitan lítny, rafinovaná forma kovu, zlacnel na 189 500 jüanov za tonu po dvojročnom náraste. Ešte novembri dosiahol rekordných 597 500 jüanov. Napriek tomu zostáva cena približne štyrikrát vyššia ako historicky najnižšie úrovne dosiahnuté v roku 2020. Očakáva sa, že globálny dopyt do konca dekády vzrastie takmer päťnásobne, uvádza BloombergNEF.