Analytici z Dát bez pátosu objasnili, že počty pozitívnych testov vypovedajú len veľmi málo o tom, koľko je pozitívnych v populácii.

„Skutočne hovoria jedine o tom, že zo 100 testov je na Taiwane pozitívnych 80 percent, v Európe od desať percent do 50 percent, v Česku 35 percent a na Slovensku sme blízko k 50 percentám. Skutočné počty pozitívnych sú ďaleko vyššie. Je to tak všade, len v rôznych týždňoch leta,“ upozorňujú dátoví analytici.

My sme na tom podobne

Dáta bez pátosu vo svojom príspevku vyzdvihujú profesionálny prístupb Británie, ktorá týždenne robí prieskum po domácnostiach a tak odhaľuje počet ľudí s pozitívnym testom.

Na základe reálnych dát, ktoré má Veľká Británia k dispozícii, možno tvrdiť, že sa u nich zastavil rast počtu pacientov, ktorí mieria do nemocnice.

„Veľká Británia žije veľmi uvoľnene a bez obmedzení. My sme na tom dnes na Slovensku podobne. Musíme si prejsť rovnakými krivkami ako Británia, len to bude asi s odstupom dvoch až troch týždňov,“ uvádzajú.

„Zoberme reálne do úvahy fakt, že s vírusom sa musíme naučiť žiť. A nie vytiahnuť tému rúška a to, že veď minule to zabralo,“ dodávajú.

Hromadné testy nedávajú zmysel

Odborníci tiež spresňujú, že aj napriek údajom, ktoré hovoria o tisíc pozitívnych denne, máme reálne státisíce týždenne. Hromadné testy však podľa analytikov nedávajú zmysel a považujú ich za zbytočné a drahé.

Predpokladajú, že ak by sa u nás situácia vyvíjala podobne ako vo Veľkej Británii, na prelome júla-augusta by sme mohli na Slovensku vidieť špičku v počtoch pozitívnych prípadov. Po spomínanej špičke by sa mal, do dvoch až troch týždňov, stabilizovať počet prijímaných pacientov do nemocníc.

„Ak budú pacienti zostávať v nemocnici krátko, mnohí len pár dní a väčšina v ľahkom stave, tak aj počet pacientov sa stabilizuje a špičku vykážeme v prvej polovici augusta,“ predpokladajú.

Vzápätí ale v súvislosti s témou dopĺňajú, že zásadné obmedzovanie športových či spoločenských podujatí nemá zmysel. Význam naopak vidia v apelovaní na osobnú zodpovednosť. Vyzývajú preto ľudí, aby po spozorovaní príznakov zostali doma a spravili si test.

„Len je pravda, že v niektorých zamestnaniach môže chýbať päť až desať percent ľudí v špičke vlny. Toto je to – naučíme sa s covidom žiť. Tak nekričte, že Vám nejde autobus koncom júla. Vodič leží doma s kašľom,“ uzavreli s humorom dátoví analytici.

Ďalšie dôležité správy

Hans Kluge
Neprehliadnite

Európu čaká v súvislosti s koronavírusom náročná jeseň a zima, avizuje WHO