„Organizátori takýchto činností využívajú možnosti registrácie internetových stránok v zahraničí, a to najmä v štátoch, ktoré nie sú signatármi dohovorov týkajúcich sa počítačovej kriminality,“ upozorňuje Správa generálneho prokurátora za rok 2015.
Zároveň však platí, že v oblasti rasovo motivovaných a extrémistických trestných činov je na Slovensku stav dlhodobo stabilizovaný s nízkym počtom stíhaných osôb. Takéto trestné činy nemajú veľký podiel na celkovej kriminalite.
„Napriek tomu, že v prevažnej miere ide o menej nebezpečné skutky, ktorých sa dopúšťajú osamotení páchatelia bez priameho použitia násilia, prokuratúra venuje tejto problematike zvýšenú pozornosť,“ upozorňuje správa. Jedným zo spôsobov páchania tejto trestnej činnosti je využívanie internetu na zverejňovanie agresívnych, nenávistných textov a prejavov, prípadne na predaj alebo kúpu rôznych predmetov deklarujúcich príslušnosť a sympatie ich držiteľov k skupinám zameraným na potláčanie základných práv a slobôd.“
Ako ďalej prokuratúra upozorňuje: „Masová dostupnosť týchto komunikačných prostriedkov umožňuje oslovenie širšieho okruhu osôb, čo zvyšuje aj závažnosť spáchaného trestného činu.“
Pre rasovo motivované trestné činy a trestné činy s prvkom extrémizmu vrátane diváckeho násilia bolo podľa Generálnej prokuratúry v roku 2015 vznesené obvinenie proti 30-tim osobám. To je o o päť ľudí menej ako v roku 2014. Trestné stíhanie bolo ukončené v prípade 36-tich osôb, pričom v roku 2014 išlo o 67 osôb.
„Z týchto ukazovateľov vyplýva zjavný pokles v počte trestne stíhaných osôb. S poukazom na predošlé obdobia možno konštatovať, že tento druh kriminality má dlhodobo klesajúcu tendenciu,“ uvádza správa.
Najviac osôb bolo v uplynulom roku trestne stíhaných pre trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd, celkom 12 osôb. Nasledoval trestný čin prechovávania extrémistických materiálov, kde trestne stíhali 10 osôb.