„Preto sme si predvolali vietnamského veľvyslanca na ministerstvo zahraničných vecí a požiadali sme ho, aby vietnamská strana zodpovedala otázky, ktoré sa týkajú tohto prípadu. Vietnamského veľvyslanca sme už urgovali. Nenecháme to bez odpovede. Už sme ho upozornili, že čakáme dosť dlho a tie veci sú dosť závažné na to, aby sa naťahovali,“ vyhlásil M. Lajčák, podľa ktorého je to mimoriadne závažná vec.

„Ak sa ukáže, že SR bola zo strany Vietnamu zneužitá, tak to bude mať negatívny dopad na naše bilaterálne vzťahy,“ dodal.

Trinh Xuan Thanh bol predsedom predstavenstva a predsedom štátnej stavebnej spoločnosti. Odsúdili ho za korupciu dvakrát na doživotie. V auguste 2016 prišiel do Nemecka s diplomatickým pasom, kde požiadal o azyl. Vietnamská polícia niekoľkokrát vyzvala nemecké úrady, aby ho vydali do Vietnamu.

Z Nemecka ho uniesli 23. júla 2017. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung informoval, že s podozrivými vietnamskými únoscami sa na Slovensku stretol aj vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák.

Nemci sa pýtajú, či Slováci pomáhali Vietnamcom v záverečnej fáze únosu, keď bolo treba prepraviť uneseného z Európy do Vietnamu. Tri dni po únose 26. júla 2017 odcestovalo niekoľko podozrivých prenajatým autom z Prahy. Podľa údajov GPS stálo auto zaparkované pri bratislavskom hoteli Bôrik. Hotel podlieha správe slovenskej vlády.

Tritisíc eur na stôl

Podpredseda výboru Jaroslav Paška (SNS) na rokovaní výboru upozornil, že nemecká spravodajská služba monitorovala auto a osoby na slovenskom území, pričom o tom neupovedomila slovenské bezpečnostné štruktúry. J. Pašku tiež zaujíma, prečo nemecké orgány nepožiadali Slovensko skôr, ešte kým neboli skartované videozáznamy z letiska.

Zahraničný výbor v utorok rokoval okrem únosu vietnamského občana i o podozreniach z korupcie v súvislosti s prideľovaním schengenských víz na slovenskej ambasáde v Hanoji, kde pôsobí ako slovenský diplomat Le Hong Quang.

M. Lajčák na výbore zdôraznil, že hanojská ambasáda víza neudeľuje, ale víza dáva cudzinecká polícia. Zároveň konštatoval, že L. H. Quang bol povolaný na MZV. Dostaviť sa má v stredu ráno.

M. Lajčák zároveň poprel informácie, že by L. H. Quang mal byť menovaný za veľvyslanca SR vo Vietname. „Nebude veľvyslancom, je ekonomický diplomat na zastupiteľskom úrade v Hanoji,“ uviedol.

Podľa nemeckých médií odvtedy, čo je L. H. Quang diplomatom v Hanoji, sú podozrenia, že kto chce získať turistické slovenské víza, musí najprv položiť na stôl tritisíc eur, ak chce na Slovensku pracovať, vyjde to ešte drahšie.