Viete, ako efektívne využiť štvrtý pilier k lepšiemu dôchodku?
Na rozdiel od ostatných nástrojov dôchodkového sporenia je štvrtý pilier spojený s mnohými nejasnosťami
1/10 Pozná dôchodkové sporenie štvrtý pilier?
Dôchodkové sporenie na Slovensku pozná oficiálne tri dôchodkové piliere. Hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová však vysvetľuje, že štvrtým pilierom môžeme označiť všetky formy investovania nad rámec sporenia. Ich úlohou je zvýšiť úspory na dôchodok alebo iné ciele, ktoré si klient stanoví.
2/10 Aké sú najčastejšie nástroje takzvaného štvrtého piliera?
Medzi najbežnejší nástroj takzvaného štvrtého piliera patrí využívanie podielových fondov a investovanie do akcií firiem prostredníctvom indexových ETF fondov. No výkonný riaditeľ spoločnosti Finax.sk Juraj Hrbatý upozorňuje, že druhý menovaný nástroj Slováci nevyužívajú dostatočne. „Ako nástroj štvrtého piliera sú pre nich populárnejšie investičné nehnuteľnosti.“ Na spomínaný európsky dôchodok, oficiálne celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, známy pod skratkou PEPP, si pravdepodobne Slováci ešte nezvykli, pretože je to novinka, ktorá prišla do praxe v roku 2022.
3/10 Aký je rozdiel medzi tretím a štvrtým pilierom?
Je všeobecne známe, že ak chcú ľudia dosiahnuť uspokojivý dôchodok, musia si naň sporiť vo vlastnej réžii. Ako jednoduchý nástroj vedia využiť tretí pilier, na ktorý im dokonca môže prispievať zamestnávateľ. Pri štvrtom pilieri ide o investovanie, ktoré na rozdiel od tretieho piliera nemá jednotnú formu. Ide však o legitímny doplnok k bežnému šetreniu na dôchodok. Sporiteľov môže odradiť spomínaná široká škála nástrojov, ktorým niekedy nerozumejú.
4/10 Môže sa takzvaný štvrtý pilier používať aj na plnenie iných cieľov, než je dôchodok?
Je na investorovi, kedy a na čo využije finančné prostriedky, ktoré investovaním získa. „Veľa našich klientov šetrí vo štvrtom pilieri aj viac ako desať percent výplaty, aby mohli prestať pracovať výrazne skôr, povedzme keď budú mať 50 rokov,“ vysvetľuje J. Hrbatý. Klienti sa týmto spôsobom snažia zabezpečiť prostriedky aj na štúdium pre svoje deti alebo si našetriť na nákup nehnuteľnosti.
5/10 Čo sú to podielové fondy?
Všeobecná úverové banka vymedzuje podielové fondy ako subjekt kolektívneho investovania. Sú teda spoločným majetkom viacerých investorov, teda podielnikov. V praxi ich môžu tvoriť napríklad cenné papiere alebo akcie. Podielnikom patrí podiel podľa veľkosti jeho investície. Tú mu potvrdzuje takzvaný podielový list.
6/10 Čo je ETF fond?
Slovenská sporiteľňa vymedzuje ETF (Exchange Traded Fund) ako fond obchodovaný na burze. Kopíruje napríklad vývoj indexov, komodít, dlhopisov alebo kôš vybraných aktív. ETF fondy majú pritom dve triedy, a to výplatnú a reinvestičnú. V prvom prípade fond vypláca klientovi prijaté dividendy ročne či kvartálne na účet. V druhom prípade fond dividendy reinvestuje, teda sa naďalej v rámci neho zhodnocujú.
7/10 Aký je rozdiel medzi ETF a podielovými fondmi?
ETF fondy slúžia na doplnenie ponuky klasických podielových fondov, sú však riadne zaznamenané na burzách a obchodované počas dňa. Od podielových fondov sa odlišujú aj formou vydávania a vyplatenia investície. Rozdiel je i v tom, že podiely ETF fondov sa obchodujú na burze a ich cena sa preto mení aj počas dňa.
8/10 Rozhoduje pri takzvanom štvrtom pilieri aj dĺžka doby sporenia?
Spoločnosť Fingo.sk vysvetľuje, že z hľadiska investičných aktivít vo štvrtom pilieri rozlišujeme krátkodobé, strednodobé a dlhodobé investície. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie nechá investor peniaze pracovať v správnom produkte, tým vyšší zisk môže očakávať. „Môže to byť smiešne, ale najlepší investori sú mŕtvi ľudia, ktorí držia akcie dlhodobo. Hneď za nimi sú ženy, ktoré nešpekulujú pri investovaní toľko ako muži,“ potvrdzuje výkonný riaditeľ spoločnosti Finax.
9/10 O akom časovom horizonte hovoríme pri dlhodobých investíciách?
Pri dlhodobých investičných cieľoch hovoríme o období desať a viac rokov. Pre takto stanovené ciele, napríklad získanie prostriedkov na dôchodok, odporúča spoločnosť Fingo rizikové portfóliá, napríklad akciové alebo indexové fondy. Ide totiž o obdobie, ktoré je dostatočne dlhé na to, aby sa ustáli aj prípadné výkyvy na trhu a aby klienti mohli vložené prostriedky vybrať so ziskom.
10/10 Akú výšku prostriedkov by mal jednotlivec do takzvaného štvrtého piliera investovať?
Odborníci sa zhodujú, že v prípade investovania by mali ľudia pravidelne odkladať aspoň desať percent z príjmu. Nemusí ísť pritom o vysoké čiastky. Investovať sa dá pri niektorých produktoch už od desiatich eur mesačne. Do ETF fondov sa dá zase investovať už od 25 eur mesačne. Okrem doby investovania rozhoduje o výslednej sume aj pravidelnosť investovaných súm.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: Shutterstock,Veríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo užitočné naučili.