Viete, aké povinnosti prinášajú horúčavy na pracovisko? Otestujte sa
Legislatíva osobitne upravuje pracovný čas, krátenie mzdy či teplotu v kancelárií
1/10 O celkovú pohodu a pracovné podmienky by sa na pracovisku počas horúčav mal postarať:
Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky vysvetľuje, že by sa o celkovú pohodu a pracovné podmienky na pracovisku mal postarať zamestnávateľ. Ten by mal dbať na ochranu zdravia zamestnancov pred záťažou teplom a mal by vykonať opatrenia, ktoré vylúčia alebo aspoň znížia nepriaznivé účinky tepla na zdravie zamestnancov na čo najnižšiu možnú a dosiahnuteľnú mieru.
2/10 V kancelárii môže byť najvyššia prípustná teplota:
Pri bežnej administratívnej práci, respektíve práci po sediačky, akou je práca s PC alebo triedenie drobných predmetov, je najvyššia prípustná teplota 28 stupňov Celzia. S rastúcou fyzickou záťažou sa výška prípustnej teploty znižuje. Napríklad pri manipulácií so stredne ťažkými bremenami do 15 kilogramov či montáži motorových vozidiel povoľuje legislatíva maximálnu prípustnú teplotu 25 stupňov Celzia.
3/10 Pitný režim má pri zvýšenej záťaži teplom zabezpečiť zamestnávateľ na vlastné náklady:
Pri zvýšenej záťaži teplom má pitný režim zabezpečiť zamestnávateľ na vlastné náklady. Ak je predpoklad zvýšenej záťaže zamestnancov teplom alebo pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní, má zamestnávateľ poskytovať navyše aj nápoje, prostredníctvom ktorých sa dopĺňajú do organizmu minerálne látky stratené potením.
4/10 Koľko litrov tekutín by mal zamestnanec počas leta každý deň vypiť?
V horúčavách potrebuje dospelý človek približne 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, čo pri hmotnosti 70 kg predstavuje 2,8 l tekutín denne. Pri fyzickej záťaži by mal prijať tekutín ešte viac. Odborníci pri dodržiavaní pitného režimu radia vyhnúť sa presladeným nápojom a alkoholu. Neodporúčajú ani pitie kávy. Na druhej strane by fľaša s vodou mala do kabelky alebo batohu putovať automaticky.
5/10 Zamestnanci by počas práce v horúčavách mali dbať na:
Národný inšpektorát práce približuje, že zamestnanci by počas práce v horúčavách mali dbať najmä na dodržiavanie pitného režimu, piť často menšie dávky tekutín. Ak je to možné, nemali by sa zbytočne vystavovať dlhodobému pôsobeniu tepla, striedať pohyb na slnku a oddych v tieni.
6/10 V ktorej časti dňa by sa nemalo chodiť na slnko?
Odborníci odporúčajú vyhnúť sa slnečným lúčom medzi jedenástou hodinou a treťou hodinou. Ak už členovia domácnosti musia v tomto čase ísť von, nemali by zabúdať na pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací krém.
7/10 Legislatíva umožňuje zamestnávateľovi:
Legislatíva umožňuje počas horúčav zamestnávateľom zaradiť častejšie prestávky v práci. Zamestnanci sa tak majú možnosť ochladiť, napríklad studenou či vlažnou sprchou alebo umytím pokožky chladnou vodou. Zamestnávateľ môže nariadiť aj posun začiatku pracovnej zmeny na skoršie ranné hodiny.
8/10 Skrátenie pracovného času v súvislosti s horúcim dňom je prekážka na strane zamestnanca:
V prípade, že sa zamestnávateľ rozhodne skrátiť pracovný čas v súvislosti s horúcim dňom, v ktorom teplota v tieni prekročí 30 stupňov Celzia, nesmie svojim zamestnancom krátiť mzdu. Vo všeobecnosti nejde o prekážku na strane zamestnanca.
9/10 Zamestnanci by zdravotné problémy pracovníkov spôsobené teplom mali:
Zamestnanci by mali poznať všeobecné príznaky úpalu či iných bežných ochorení spôsobených slnkom a okamžite podniknúť príslušné kroky, najmä upozorniť zamestnávateľa či privolať lekársku službu prvej pomoci.
10/10 Prvú pomoc pri úpale poskytuje osoba tak, že:
V rámci prvej pomoci je potrebné postihnutému znížiť teplotu. Pomáha presunúť ho do tieňa alebo chladnejšej miestnosti. Treba sa však vyhýbať priestorom s klimatizáciou, aby sa postihnutý nedostal do teplotného šoku. Dobrým pomocníkom je mokrý uterák na čelo. Po ochladení je vhodné poskytnúť človeku chladný vlažný nápoj s minerálmi, napríklad iontový nápoj, minerálku alebo čaj. Za žiadnych okolností sa nepodávajú príliš studené nápoje alebo veľa tekutín naraz.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce.
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.