Pre dočasné zaradenie jadra a plynu medzi takzvané zelené investície podalo Rakúsko žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Oznámila to dnes ministerka pre ochranu klímy Leonore Gewesslerová. Podľa agentúry APA sa k rakúskej žalobe chce pripojiť aj Luxembursko.

Rakúsko patrí k odporcom jadrovej energetiky

Počas rozdeľovania energetických zdrojov Európska komisia označila zemný plyn a jadrovú energiu za udržateľné zdroje. Týmto rozdelením chcela dať najavo, ktoré investície do budúcnosti platia ako šetrné ku klíme. Takzvaná taxonómia by mala motivovať investorov k podpore zdrojov, ktorými chce mnoho štátov nahrádzať uhlie či ropu. EÚ si stanovila za cieľ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu.

Rakúsko 75 percent elektrickej energie vyrába z obnoviteľných zdrojov, hlavne v bežných a prečerpávacích vodných elektrárňach. Dlhodobo patrí k odporcom jadrovej energetiky.

Energia z jadra nie je udržateľný zdroj

Fakt, že Európska komisia plyn a jadro zaradila medzi zelené investície, Gewesslerová už vo februári označila za „greenwashing“, teda šírenie dezinformácií o ekologickej prospešnosti daných technológií. Komisiu obvinila, že „plní predovšetkým želania jadrovej loby“.

Vo svojej žalobe sa Rakúsko odvoláva na posudok medzinárodných expertov, podľa ktorých energia z jadra nie je udržateľný zdroj. Právnici nevidia vysoké šance na úspech. Európska komisia podľa Rakúska nemá právomoc robiť až také ďalekosiahle politické rozhodnutia a členské štáty mali príliš málo času na to, aby sa o veci poradili, uviedla APA.

Dočasné zaradenie plynu a jadra medzi takzvané zelené investície v júli schválil Európsky parlament. Analytici to vtedy označili za dobrú správu pre českú ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

Bucharest,,Romania,-,October,1,,2020:,Greenpeace,Activist,Holding,A
Neprehliadnite

Greenpeace podniká právne kroky v súvislosti s postojom EÚ k jadrovej energetike a plynu