Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes sľúbila, že Spojené štáty zvýšia investície v Afrike a podporia tamojší ekonomický rast. Harrisová dnes priletela do Ghany, kde začala svoju týždennú africkú cestu, ktorej cieľom je ponúknuť protiváhu vplyvu konkurenčnej Číny, informovala agentúra Reuters.

Čína v posledných desaťročiach v Afrike bohato investovala, okrem iného do rozvoja infraštruktúry a zdrojov. Na africkom kontinente vzrástol aj vplyv Ruska, a to aj vďaka pôsobeniu súkromnej ruskej Vagnerovej žoldnierskej skupiny v niektorých krajinách.

„Pri tejto ceste budem pracovať na posilnení amerických investícií na tomto kontinente a na podpore ekonomického rastu a príležitostí,“ vyhlásila Harisová krátko po pristátí v Ghane, odkiaľ bude viceprezidentka v najbližších dňoch pokračovať do Tanzánie a Zambie.

V decembri pred americko-africkým summitom Spojené štáty sľúbili poskytnúť africkému kontinentu v priebehu nasledujúcich troch rokov 55 miliárd dolárov. Tento mesiac americký minister zahraničia Antony Blinken pri návšteve Nigeru oznámil novú humanitárnu pomoc pre africký región Sahel vo výške 150 miliónov dolárov. Šéf Bieleho domu Joe Biden ale zatiaľ Afriku nenavštívil.

Harrisová chce počas svojej cesty tiež diskutovať o zapojení Číny do rôznych technologických a ďalších hospodárskych projektov v Afrike, ktoré Washington znepokojujú, uviedli podľa Reuters minulý týždeň vysokí americkí činitelia.

V Ghane sa Harrisová okrem iného stretne s prezidentom Nanou Akufom-Addom a navštívi hrad, z ktorého boli v minulosti posielaní otroci do Ameriky.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Moskva - Muž sleduje v televízii v Petrohrade čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý sa účastní uvítacej ceremónie po prílete na vládne letisko Vnukovo 2 na predmestí Moskvy v pondelok 20. marca 2023. FOTO TASR/AP 

A TV screen displays Chinese President Xi Jinping attending an official welcome ceremony upon his arrival at the Vnukovo-2 government airport outside Moscow, in a cafe in St. Petersburg, Russia, Monday, March 20, 2023. (AP Photo)
Neprehliadnite

Pohľad na rusko-čínske partnerstvo z Pekingu je oveľa pragmatickejší, ako by si Moskva želala