Predvianočné obdobie je pre slovenské domácnosti stresujúce, pretože čelia vysokým nákladom. Navyše, ceny potravín tento rok výrazne stúpli, čo ešte viac zaťažuje peňaženky Slovákov. Finančný odborník z firmy Simplea Vojtech Višňovský odporúča rodinám stanoviť si pevný rozpočet na sviatočné nákupy a využívať krátkodobé rezervy na pokrytie týchto výdavkov.

Asociácia slovenských inkasných spoločností upozorňuje, že pred kúpou na úver by si mali spotrebitelia dôkladne preskúmať podmienky jednotlivých úverov, vrátane ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Zahŕňa všetky poplatky spojené s pôžičkou. „Nesprávnou voľbou môžete výrazne preplatiť a zadlžiť sa ešte viac, než ste pôvodne plánovali,“ upozorňuje prezident inkasnej asociácie Martin Musil.

Finančný analytik Pavel Škriniar z Swiss Life Select pripomína, že dlh môže byť dobrým sluhom, ak je správne použitý, ale zlým pánom, ak vedie k nadmernému zadlženiu. Dlh prináša splátky, a teda potrebu úpravy životného štýlu. Zvýšené výdavky môžu niektorým uškodiť po finančnej aj po psychickej stránke. Preto je dobré vyskúšať si splácanie nanečisto. Simulujte splácanie tri mesiace pred zadlžením sa. „Otestujete sa tým, či vám splátky nenarušia vaše zvyklosti. Po troch mesiacoch budete mať takto vytvorenú rezervu, ktorá môže poslúžiť v čase finančných problémov,“ radí analytik.

Odborníci sa zhodujú, že Vianoce by nemali byť o zadlžovaní sa, ale o strávení kvalitného času s rodinou, bez finančných stresov. Odporúčajú, aby ľudia začali plánovať svoje financie s predstihom, vytvorili si rezervy a zvážili, či je dlh vo forme úveru skutočne nevyhnutný.

Pri balení darčekov nezabudnite skontrolovať, či sa na nich nenachádzajú cenovky.
Neprehliadnite

Prieskum: Slováci plánujú skromnejšie Vianoce s rozpočtom na darčeky do 200 eur