Kým priemerný mladý Európan na jedle, bývaní či dovolenkách šetrí, do obývačky a vrecka si dopraje najmodernejšiu elektroniku. Často za smotánkovú cenu. Trend nakupovania technologických vychytávok, inovatívnych spotrebičov a dizajnérskych kúskov neobchádza ani Slovensko. Aj keď to je z pohľadu veľkosti tržieb pre elektrotechnické firmy nezaujímavé. Ale nákupná horúčka pokračuje a Slovensko je pre firmy zaujímavé. Ako výrobná destinácia.
Dočasná opatrnosť
Slovenská elektrotechnika si ani počas krízy nevydýchla. Tak hovoria štatistiky za minulý rok. Ale kým niektoré veľké podniky z brandže ekonomické spomalenie využili na razantné zmeny v nákladovej štruktúre, pre väčšinu menších – najmä na začiatku výrobného reťazca – bol rok 2009 zlým snom. Nádej, že tento rok by mohol byť opäť v „starých dobrých koľajach“, mnohým vyšla. Podľa mesačných zisťovaní štatistikov obe pododvetvia elektrotechniky – výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov, ako aj výroba elektrických zariadení – rastú, medziročne aj v desiatkach percent. A najsilnejšie predvianočné mesiace ešte prídu. Predzvesť pokračovania spotrebiteľskej horúčky dáva elektrotechnikom na budúci rok pevnejšiu pôdu pod nohami. Aj keď nie všetkým.
Otázne autá
Na Slovensku množstvo subdodávateľov vyrába aj pre automotive a niektoré – napríklad dva závody Hella – sa tešia z nových projektov slovenských automobiliek. Japonský Panasonic Electronic Devices Slovakia v Trstenej, talianske Magneti Marelli v Kechneci či americké TRW v Novom Meste nad Váhom kontinuálne rozširujú výrobu pre zahraničné automobilky, čo posunie ich kapacitu historicky najvyššie na budúci rok. Pravda, tento scenár má jeden háčik: dodávatelia pre automotive sú momentálne najopatrnejší, pretože vedia, aký krehký môže byť dopyt. O súčasných bohatých zákazkách v automobilkách sa často hovorí v súvislosti s odloženými nákupmi ľudí a firiem za posledné dva roky. S vrtkavým dopytom sa popasovali aj výrobcovia spotrebnej elektroniky, aj keď v menšej miere.
Silnejší
Elektrotechnikom kríza prospela. Racionalizácia, najmä v zamestnanosti, prebehla naprieč odvetvím, čo spravilo z neho jedno z najperspektívnejších a zároveň najefektívnejších. Vo veľkých elektrotechnických fabrikách sa ešte vo väčšej miere začali využívať počas rastúceho dopytu agentúrni zamestnanci, prípadne sa prijímajú kmeňoví iba na čas určitý. V prípade skokových prepadov zákaziek sa tak fabriky najmä na začiatku výrobného reťazca s vysokým podielom manuálnej práce vyhnú vyplácaniu odstupného. Preto nemožno v odvetví očakávať tento ani budúci rok dramatický rast počtu pracovníkov. Určite nie taký rýchly, aký bude výkon odvetvia. Nie je však isté, či takéto a ďalšie opatrenia udržia pri „živote“ fabriky s nízkou pridanou hodnotou na zamestnanca. Najčastejšie ide o výrobcov káblových zväzkov do áut, ktorí v elektrotechnike spolu zamestnávajú najviac ľudí. Podľa odhadov TREND Analyses je ich vyše 16-tisíc. V roku 2010 sa ďalšie kapacity pobrali zo Slovenka do lacnejšieho zahraničia – Rumunska, Srbska, na Ukrajinu či do afrického Maroka alebo Tuniska. Rok 2011 tiež nemusí byť – v závislosti od podpísaných kontraktov s automobilkami – na odchody výroby káblov chudobný. Prichádzajú roky, keď sa niektorým výrobcom budú končiť nájomné zmluvy. Aj zmluvy o štátnej pomoci.
O tri štart
Odlev pracovných miest môžu stlmiť rastúce lokomotívy odvetvia. AU Optronics rozbehne na budúci rok v Trenčíne výrobu LC panelov do televízorov. Spolu s dodávateľskými závodmi by tak mala pribudnúť značná časť z plánovaných vyše tritisíc pracovných miest.
Nezaháľa ani dva roky fungujúci závod Samsungu s tým istým sortimentom vo Voderadoch. Budúci rok bude on a okolití dodávatelia modulov už pracovať na plné obrátky. Inak by to nemalo byť ani v ich odberateľských závodoch finalizujúcich televízory v Nitre, Galante a v Novom Meste nad Váhom. Foxconn začne pravdepodobne až v roku 2012 vyrábať televízory aj pre iné značky, ako je japonské Sony, ktoré mu tento rok predalo svoju najväčšiu svetovú fabriku na televízory v Nitre. Závod, ktorý má po naštartovanom expanznom projekte Sony síce dokončenú, no prázdnu prístavbu, sa nevie dočkať rastu objednávok. Galantský Samsung je po „očistci“, keď väčšinu výrobných radov prebrali sesterské či dodávateľské závody v okolitých krajinách a na Slovensku zostala iba výroba fajnovejších LED a LCD televízorov, pripravený na novú expanziu výroby. No a kontraktný výrobca pre viaceré značky Universal Media Corporation (Slovakia) sa postupne objemovo dostane na úrovne Foxconnu a Samsungu – teda do piatich miliónov televízorov ročne. Dokazujú to aj budúcoročné plány prístavby skladu či naberanie nových zamestnancov.
Rok 2011 by mal byť pre všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky na Slovenku rekordný, už tohtoročná jeseň naznačuje, že dopyt prekonal predkrízovú úroveň. Spolu s uskutočnenými opatreniami za minulé roky sa zahraničné koncerny môžu tešiť na celkom slušnú žatvu ziskov, a to napriek neustále klesajúcim cenám elektroniky. Slovensko má v podobe kvalifikovaných ľudí vo väčšine regiónov ešte nevyužitý potenciál, ktorý by mohli zužitkovať noví investori. A bude jedno, či to budú Ázijci útočiaci na európsky trh, alebo Západoeurópania s vidinou nižších nákladov. Druhý pilier slovenského priemyslu – elektrotechnická výroba – sa stáva čoraz pevnejší.
Foto - Vlado Benko
Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.