Za podmienok ustanovených v pobrexitovej dohode medzi Spojeným kráľovstvom a členskými krajinami EÚ ostáva aj po 31. decembri 2020 zachovaný široký rozsah práv na dávky sociálneho zabezpečenia. Pripomína to Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na svojej webovej stránke.
Pre európskych občanov, ktorí po 1. januári 2021 začnú pracovať, presťahujú sa alebo sa budú dočasne zdržiavať v Spojenom kráľovstve, ostáva zachované právo na starobné, invalidné a pozostalostné dôchodky, takisto právo na zdravotnú starostlivosť, preddôchodkové dávky, nemocenské a úrazové dávky, dávky v nezamestnanosti či dávky v materstve a otcovské dávky súvisiace s narodením dieťaťa. To isté platí aj pre Britov, ktorí začnú pracovať, presťahujú sa alebo sa budú dočasne zdržiavať v niektorej z členských krajín EÚ.
![JB 35 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) víta britského premiéra Borisa Johnsona počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Britský premiér Boris Johnson v stredu letecky pricestoval do Bruselu, kde ho na pracovnej večeri čakajú rozhovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby sa pokúsili zachrániť rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode. Večera môže nádeje na dohodu aj](https://dam.nmhmedia.sk/image/6cd78d23-a776-406d-86c4-754023e513e4_britain-brexit180634746383.jpg/960/540)
Spojené kráľovstvo našlo spoločnú reč s EÚ. Vzájomný obchod sa aj tak skomplikuje
Ako spresnil rezort, v oblastiach sociálneho zabezpečenia, ktoré sú súčasťou protokolu, budú takisto zachované aj základné princípy na ochranu sociálnych práv. Ide o rovnaké zaobchádzanie medzi občanmi EÚ a Spojeného kráľovstva, výplatu dávok do cudziny - okrem invalidných dôchodkov a dávok v nezamestnanosti - ďalej ide o sčítavanie období poistenia na nárok na dávky sociálneho zabezpečenia a o zamedzenie dvojitého platenia odvodov.
Sú však aj práva sociálneho zabezpečenia, ktoré od 1. januára 2021 chránené nie sú. „V porovnaní s právnym stavom pred 1. januárom 2021, dohoda poskytuje pre osoby, ktoré začnú migrovať, pracovať, študovať alebo dočasne sa zdržiavať na území EÚ alebo Spojeného kráľovstva od 1. januára 2021 a nenadobudli práva a nároky na dávky do 31. decembra 2020, nižšiu mieru ochrany," dodal rezort. Napríklad práva občanov na rodinné dávky už nebudú chránené a ich cezhraničné poskytovanie nebude možné. Poskytované nebudú ani dávky dlhodobej starostlivosti a Spojené kráľovstvo nebude vyplácať ani dávky v nezamestnanosti a invalidné dôchodky do cudziny a naopak.
![Kolóny kami=onov pred Doverom](https://dam.nmhmedia.sk/image/69694e80-54c2-4f6b-9aff-e527bdd3995c_phpbajabj.jpg/960/540)
Brexit a firmy: Aj nulové clá zvyšujú administratívnu záťaž
Rezort takisto upozornil, že pracovníci vyslaní z územia Spojeného kráľovstva na výkon práce na územie SR už musia od 1. januára 2021 spĺňať podmienky vnútroštátnych predpisov platných pre občanov tretích krajín a budú musieť žiadať o pracovné povolenie. „Takisto aj osoby vyslané z územia SR na výkon práce na územie Spojeného kráľovstva budú musieť spĺňať podmienky nového prisťahovaleckého systému Spojeného kráľovstva," uzavrel rezort.