Peter Turchin je profesorom evolučnej biológie na univerzite v americkom Connecticute. Vo svojej knihe "Vojna a mier a vojna: Vzostup a pád impérií" skúmal pomocou štatistickej analýzy historické udalosti od starovekého Ríma, cez v Čínu v období dynastií a stredovekú Európu až po súčasné dejiny. V knihe opísal tridsať indikátorov, na základe ktorých sa podľa neho dá merať, v akom štádiu sa civilizácia nachádza.

Podľa P. Turchina v Amerike momentálne blikajú červené kontrolky a historická štatistika hovorí, že americkej spoločnosti hrozí kolaps. Nielenže rastie príjmová nerovnosť, v USA navyše dochádza k tomu, čo P. Turchin nazýva "nadprodukcia elít".

"Od polovice 70. rokov do roku 2011 sa podľa americkej právnickej asociácie (ABA) počet právnikov strojnásobil, kým populácia vzrástla iba o 45 percent," uviedol pre magazín BusinessWeek P. Turchin. Každý rok vyprodukujú právnické školy v USA 25-tisíc nadbytočných právnikov, ktorí sa kvôli štúdiu zadlžili. Navyše, mnohí z nich plánujú politickú kariéru.

"A prečo je dôležité, že máme oveľa viac právnikov, navyše s politickými ambíciami, než pred tridsiatimi rokmi? Pretože to vedie k medzielitnej súťaživosti, čo má za následok ideologickú polarizáciu. K vlnám politickej nestability v starovekom Ríme, náboženským vojnám v stredovekom Francúzsku aj občianskej vojne v USA došlo z viacerých príčin a za okolností spätých s danou dobou, ale všetky mali spoločnú nadprodukciu elít a znižujúci sa životný štandard,” vysvetľuje P. Turchin.

Klesajúci životný štandard potvrdzuje štúdia organizácie Urban Institute, ktorá nazýva súčasných amerických tridsiatnikov stratenou generáciou. Mladí Američania sú chudobnejší, než ich rodičia v rovnakom veku, čo je podľa štúdie dôsledok stagnácie príjmov, úbytku pracovných príležitostí a poklesu cien nehnuteľností.

"Mali by sme očakávať niekoľkoročné politické nepokoje, ktoré vyvrcholia okolo roku 2020,“ predpovedá P. Turchin. "A pretože komplexné spoločnosti sú oveľa krehkejšie, než predpokladáme, je pravdepodobné, že v spoločnosti dôjde k situácii, popri ktorej je bankrot USA jedným z tých menej desivých scenárov."

"Katastrofa ale nie je predurčená," zmierňuje svoje hrozivé scenáre P. Turchin. Podľa neho je šanca, že elity si uvedomia, že sme všetci na jednej lodi a presadia sériu reforiem. No reformy uvedomelej elity možno napokon ani nebudú potrebné. Podľa magazínu BusinessWeek v USA klesá záujem o štúdium práva v dôsledku presýtenia pracovného trhu.