Viac lepších správ

Vláda zatiahla privatizačnú brzdu. Vydala zoznam firiem, o ktorých predaji nebude chcieť premýšľať. Materiál však nemožno vnímať nijako inak ako politické brnknutie na predvolebné smerácke sľuby. Okrem teplární totiž zoznamy neskrývali žiaden potenciálne veľký biznis.

Nebude sa privatizovať napríklad zanedbaná budova bratislavskej Polikliniky Tehelná, ktorá teraz ťažko môže konkurovať privátnym poskytovateľom ambulantnej starostlivosti. Či kúpele Sliač, ktoré sú s vládnym akcionárskym podielom bez budúcnosti ťažko schopné súperiť s privátnymi kúpeľníkmi. DMD Group je následníkom niekoľkokrát zbankrotovanej zbrojárskej skupiny a viacero minulých vlád ju muselo neustále dotovať. Víziu jej úradníci FNM so štátno-politickým vedením nenachystajú ani v najbližších rokoch.

Ani predaj podielov v regionálnych autobusových dopravách nie je nič významné. Podniky cez dotácie kontrolujú regionálne samosprávy a jediné, čo Smer-SD v prípade predaja štátneho podielu môže stratiť, je možnosť nominácie blízkych ľudí do orgánov firiem.

„Neprivatizačný zoznam“ však prináša aj lepšiu správu. O triezvení vlády a o tom, ako čísla dokážu korigovať politické predstavy. Na zozname nie sú podiely letiskových spoločností. Štát musí hľadať peniaze na splatenie terminálu v Bratislave, no letecký biznis sa nerozbieha tak, ako kedysi dúfal Robert Fico, keď sa rozhodol predaj letiska zabrzdiť.

Podobne je to so železničným Cargom. Aj menej pragmatickí politici si všimli, že štátnemu nákladnému dopravcovi chýba na pokojné fungovanie 280 miliónov eur. V období, keď ho obkľučujú konkurenti, by bez pomoci privátneho biznisu firmu postavili priamo pred existenčné ohrozenie.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní týždenníka TREND 25/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.