„Toto leto bolo na dovolenke 46 percent populácie SR vo veku 15 až 79 rokov. Dovolenkou v tomto prípade myslíme aspoň jeden týždeň strávený mimo domova za účelom oddychu alebo rekreácie – bez ohľadu na typ ubytovania alebo či za ubytovanie platili, alebo nie,“ vysvetlil managing partner spoločnosti Go4insight Július Filo.
Najvyšší podiel dovolenkujúcich v lete aspoň týždeň v kuse je podľa prieskumu medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi (63 percent) a medzi ľuďmi s čistým príjmom viac ako 900 eur mesačne (viac ako 70 percent)
Väčšina dovolenkujúcich (74 percent) v lete absolvuje jednu takúto dovolenku, približne pätina (22 percent) dve letné dovolenky a 4 percentá si doprajú až tri a viac dovoleniek mimo domova. Z tých, čo boli na letnej dovolenke, si podľa prieskumu až 70 percent už počas roka sporili alebo si inak odkladali peniaze na letnú dovolenku.
Starší a s horším príjmom
Až polovica z tých, čo na letnej dovolenke neboli, uvádza podľa prieskumu finančné dôvody. Približne štvrtina nejde na letnú dovolenku z dôvodu vlastných zdravotných problémov alebo členov ich rodiny.
Vo všeobecnosti zvýšený podiel tých, čo neboli na letnej dovolenke, je medzi ľuďmi nad 60 rokov (75 percent), s podpriemerným príjmom a z malých obcí pod 1000 obyvateľov.
Doma dobre, doma najlepšie
Z hľadiska krajín tento rok strávilo najviac Slovákov svoju letnú dovolenku na Slovensku (36 percent), pričom dovolenkovali najviac na strednom Slovensku, menej na východnom a najmenej na západnom Slovensku.
Zo zahraničných destinácii je top destináciou letných dovoleniek Chorvátsko (30 percent), za ktorým nasleduje Taliansko, Česká republika a Grécko. Chorvátsko bolo podľa prieskumu dokonca obľúbenejšou destináciou ako dovolenka na Slovensku medzi mladými ľuďmi do 30 rokov, vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi a majiteľmi iPhonov.
Kartou aj v hotovosti
Mnohí dovolenkári smerujú do destinácií mimo eurozóny a potrebujú riešiť výmenu eur na lokálne meny. Až 80 percent z nich podľa prieskumu preferuje aspoň časť hotovosti vymeniť v banke na Slovensku ešte pred cestou. Druhým najobľúbenejším riešením je vymeniť hotovosť v banke alebo zmenárni v navštívenej krajine (63 percent), o čosi menej dovolenkárov v týchto krajinách rieši túto potrebu výberom z bankomatu v navštívenej krajine (56 percent).
Čo sa týka platieb kartami v zahraničí, využíva ich 88 percent dovolenkárov, ktorí boli toto leto mimo Slovenska. Približne polovica platí viac ako polovicu všetkých potrebných nákupov kartou a približne 4 percentá dovolenkárov sú schopné zaplatiť za všetky nákupy v zahraničí len kartou bez použitia hotovosti. Na druhej strane 12 percent dovolenkujúcich neplatí v zahraničí kartou za žiadne nákupy.
Až dve tretiny letných dovolenkárov (66 percent) považujú podľa prieskumu za hlavný účel dovolenky „oddych pri vode“. Pätina chce spoznávať nové miesta (21 percent), 14 percent oddychovať v horách, 13 percent navštíviť rodinu alebo známych a len 3 percentá aktívne športovať.
Muži uprednostňujú viac ako ženy oddych pri vode a ženy viac ako muži spoznávanie nových miest a návštevu rodiny alebo známych, uzatvára prieskum.