Už od minuloročných parlamentných volieb počet priaznivcov takzvaného Brexitu stúpa a teraz dosiahol nové maximum. Podľa Mail On Sunday ide o šokujúce výsledky, ktoré je možné dať do súvislosti s migračnou vlnou, silvestrovskými útokmi v Kolíne nad Rýnom a ďalších mestách a atentátmi v Paríži.

Prieskum inštitútu Survation prebehol koncom týždňa na základe dát od tisícky respondentov. Podiel 53 percent priaznivcov vystúpenia Británie z EÚ oproti 47 percentám zástancov ďalšieho zotrvania krajiny v rámci dvadsaťosmičky vznikol s vylúčením nerozhodnutých voličov. V prípade, že by boli zahrnutí aj tí, ktorí nemajú jasný názor, by bol pomer priaznivcov a odporcov 42 ku 38 percentám; nerozhodnutých bolo 20 percent.

Britský konzervatívny premiér David Cameron sľúbil voličom usporiadať do konca roku 2017 referendum k členstvu krajiny v EÚ. Požiadal európskych partnerov o niektoré zmeny vo fungovaní únie a voľnejší vzťah Británie s únijnými inštitúciami, čo by v prípade ich súhlasu podľa neho v plebiscite posilnilo zástancov zotrvania krajiny v únii.

Premiér svoje požiadavky, ktoré zhrnul do niekoľkých základných skupín, poslal vlani na jeseň písomne ​​šéfovi únijných summitov Tuskovi. Najspornejsim bodom je snaha Londýna obmedziť sociálne dávky pre prisťahovalcov z ostatných krajín EÚ.

D. Cameron ďalej chce väčšie právomoci národných parlamentov, zmeny vo fungovaní eurozóny a menšie zapojenie do európskej integrácie. Dohoda s členskými krajinami by mohla vzniknúť na februárovom summite, potom zrejme britský premiér oznámi termín referenda.