Viac ako 130-tisíc ľudí demonštrovalo v sobotu večer v Tel Avive a ďalších izraelských mestách proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a jej návrhu súdnej reformy, ktorú mnohí považujú zo ohrozenia demokracie. Išlo o doposiaľ asi najmasovejšie protesty, ktoré sa v Izraeli konajú od začiatku januára. Polícia večer oznámila, že zatkla dve desiatky demonštrantov.
Najväčšia demonštrácia sa opäť konala v Tel Avive, kde sa manifestovala už ôsmu sobotu v rade. Podľa odhadu televíznej stanice Channel 12 tam vyšlo večer do ulíc na stotisíc ľudí, denník Haarec písal o viac ako sto tisícoch. Na 30-tisíc ľudí sa zúčastnilo demonštrácie v Haife a tisíce manifestovali v ďalších mestách, vrátane Jeruzalema.
Podobne ako predchádzajúca manifestácia bola aj tá dnešná pokojná, k potýčkam s políciou ale došlo na diaľnici z Tel Avivu, ktorú dav dočasne zablokoval a policajti sa ich z nej snažili vytlačiť. Protestujúci tiež na policajtov volali: „Bojujeme aj za vás. Demokracia“. Polícia neskôr oznámila, že zatkla 18 ľudí. Jedného z nich vyšetruje kvôli tomu, že na diaľnici nasprejoval nápis „Bibi zradca“ s odkazom na premiéra Netanjahua, ktorý má prezývku Bibi.
Správanie demonštrantov odsúdil minister národnej bezpečnosti Itamar Ben Gvir. „Ilegálne besnenie protestujúcich v Tel Avive, vrátane zapaľovania pneumatík na (diaľnici) Ajalonu a sprejovania graffiti, ktoré viní izraelského premiéra zo zrady, ukazuje, že toto je protest anarchistov,“ uviedol Ben Gvir, ktorý je šéfom krajne pravicovej strany.
„Dal som pokyn polícii, aby jednala s nulovou toleranciou k násiliu, podnecovaniu násilia a anarchii. Anarchistom nesmie byť dovolené zapáliť Tel Aviv,“ dodal Ben Gvir podľa denníka Haarec. Na fotkách v izraelských médiách nie je vidieť, že by demonštranti pálili pneumatiky na diaľnici, na jednej fotke z Tel Avivu stoja protestujúci okolo vatry.
Hovoria o konci demokracie
Demonštranti opäť mávali izraelskými vlajkami a niesli rôzne transparenty. V Tel Avive skupina ľudí rozvinula obrovský transparent, na ktorom sú fotky Netanjahua, ruského prezidenta Vladimíra Putina, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, maďarského premiéra Viktora Orbána a iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Rúholláha Chomejního, ktoré mali byť symbolické. Mnohí Izraelčania totiž v súvislosti so súdnou reformou hovoria o konci demokracie a začiatku diktatúry.
Napríklad bývalý izraelský premiér a exminister obrany Ehud Barak v Tel Avive povedal, že krajina zažíva najhoršiu krízu od vzniku Štátu Izrael. „Sme tu, aby sme bránili deklarácii nezávislosti proti pokusu urobiť z Izraela diktatúru,“ vyhlásil Barak podľa denníka Haarec. Aj bývalý šéf tajnej služby Mossad Danny Jatom stanici Channel 13 povedal, že súdna reforma urobí z Izraela diktatúru.
Proti návrhu súdnej reformy, ktorá obmedzí právomoci najvyššieho súdu v prospech vlády, sa už týždne vyslovujú opoziční politici a experti z rôznych odborov, aj prezident Jicchak Herzog sa snaží prinútiť vládu, aby sa schvaľovaním reformy počkala a hľadala kompromis s opozíciou. Napriek širokej kritike a masovým demonštráciám ale v pondelok parlament, v ktorom má väčšinu vládna koalícia, schválil v prvom čítaní prvú časť reformy týkajúcej sa vymenovania sudcov najvyššieho súdu. Keď parlament reformu prerokúval, v uliciach Jeruzalema už druhý týždeň protestovali desaťtisíce ľudí.