Súkromné firmy ponúkajúce lety na hranicu vesmíru sa o svoj biznis báť nemusia. Podľa štúdie firmy Tauri Group, na ktorú upozorňuje agentúra Reuters, by mali tržby zo suborbitálnych letov v prvom desaťročí od ich spustenia dosiahnuť od 600 miliónov do 1,6 miliardy dolárov.

Stroje schopné vyviesť pasažierov do výšky viac ako sto kilometrov, kde sa dá zažiť stav podobný beztiaži, chystá v súčasnosti šesť firiem. Najbližšie ku komerčnému spusteniu letov je pravdepodobne firma Virgin Galactic, ktorá chce lety ponúkať od roku 2014. Cena jednej letenky je 200-tisíc dolárov a firma ich už predala viac ako 500. Konkurenčné spoločnosti ako napríklad XCOR Aerospace, plánujú ponúkať lety aj za výrazne nižšie ceny.

Trh môže rýchlo rásť

Zákazníkov bude podľa štúdie dostatok. Tauri Group predpokladá, že celkovo by záujem o prvú vlnu vesmírnych letov mohlo mať okolo osemtisíc ľudí. „Predpokladáme, že približne 40 percent z celkového počtu záujemcov, čiže približne 3 600 ľudí, bude chcieť let absolvovať v prvých desiatich rokoch,“ uvádza sa v štúdii. Tržby firiem by tak mali dosiahnuť najmenej 600 miliónov eur. Ak by sa trh rozmohol nečakane rýchlo, tržby môžu byť oveľa vyššie.

Do profitability vesmírnych letov môže zasiahnuť viacero faktorov, ktorých vývoj je dnes náročné odhadnúť. Nové objavy môžu napríklad pomôcť výrazne znížiť náklady. V súčasnosti nie je jasné, ako sa bude vyvíjať dopyt zo strany vládnych agentúr. Budúce príjmy tak budú závisieť sčasti aj od veľkosti rozpočtov štátov na výskum vesmíru. Ďalšie potencionálne tržby by mohli priniesť objednávky od armády. Okrem nárastu v turistickom segmente tak majú spoločnosti dobrú šancu na otvorenie celkom nového trhu.

Príležitostí je viac

Štúdia, ktorú si nechal vypracovať americký štát Florida s úradom spravujúcim civilné letectvo, sa zaoberala len segmentom suborbitálnych letov. Vesmír ale začína pre firmy ponúkať aj ďalšie možnosti. Spoločnosť Planetary Resources v tomto roku oznámila, že v najbližších rokoch začne pripravovať ťažbu drahých kovov z asteroidov v blízkosti Zeme.

Wall Street Journal a televízia NBC priniesli informáciu, že v piatok ráno amerického času NASA oznámi, že pridelí firmám Boeing, SpaceX a Sierra Nevada podporu vo výške stoviek miliónov dolárov, ktoré majú slúžiť na finálnu fázu vývoja lodí schopných prepraviť náklad a ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Na rozdiel od suborbitálynch letov budú tieto stroje musieť zvládať spojenie s vesmírnou stanicou a dlhší pobyt mimo atmosféry.

NASA sa po odstavení programu raketoplánov v lete minulého roku musí spoliehať na ruské rakety. Časť nákladu by ale chcela do vesmíru dopraviť prostredníctvom súkromných firiem. Súkromné lety až k vesmírnej stanici by podľa predpokladov mohli začať o tri až štyri roky. V súčasnosti NASA platí za dopravu jedného človeka na ISS približne 60 miliónov dolárov. Súkromníci by to mali zvládnuť lacnejšie, pričom by im mal ostať priestor aj na vlastnú maržu.

Z vesmíru bude dobrý biznis

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP