Veritelia Carrefouru si v rámci reštrukturalizácie prihlásili pohľadávky za viac ako 20 miliónov eur. Uznaných bolo vyše 17 miliónov eur, povedal pre TREND.sk reštrukturalizačný správca RVS Ladislav Barát. Na úvodné stretnutie sa dostavilo vyše 120 veriteľov, žiadosť o vyhlásenie konkurzu nepodal nikto. „Schôdza bola v určitom smere zlomová. Ide sa ďalej,“ hovorí L. Barát.
Podnikateľ J. Špirko berie na seba nemalé riziko. Zaviazal sa, že bude kryť fixné náklady Carrefouru, ktorého pätica predajní vyrába stratu. Ako investor navyše zatiaľ nemá istotu, či veritelia dajú zelenú reštrukturalizačnému plánu, v ktorom pôjde o to, akú časť svojich pohľadávok voči RVS „uvidia“. Plán, na ktorého príprave by sa mal podieľať aj J. Špirko, by mal byť na svete do niekoľkých týždňov.
Expartner Penty zatiaľ neprezradil, koľko peňazí je ochotný naliať do chátrajúceho reťazca. „Mám nastavenú dostatočne vysokú hranicu, aby sa Carrefour podarilo „rozchodiť“. Po dvoch mesiacoch budem vedieť relevantnejšie odpovedať,“ cituje J. Špirka portál Tlačovej agentúry SR, Teraz.sk. Podľa vlastných slov má podnikateľ voči RVS pohľadávku vyše 100-tisíc eur cez niekoľko spoločností.
Carrefour zostane podľa J. Špirka fungovať v súčasných priestoroch. Plánuje si naďalej prenajímať značku francúzskeho giganta, ktorá mala v minulosti dobré meno u slovenského spotrebiteľa, no v poslednej dobe si ho poriadne pokazila. V predajniach chce vytvoriť väčší priestor pre domácich dodávateľov a slovenské výrobky, než tomu bolo v minulosti.
Pomôcť mu v tom môžu jeho vlastné poľnohospodárske či potravinárske podniky, do ktorých v posledných rokoch investuje spolu s krízovým manažérom Petrom Ondrom. Prostredníctvom skupiny Aspin vyvíjajú tiež aktivity v obchode, či už ide o potravinový veľkoobchod Slovepo alebo siete predajní pánskej konfekcie Ozeta a Otto Berg naviazané na výrobu v Topoľčanoch.