Vláda dnes schválila rozsiahlu reformu bankrotového práva. Ak novelu zákona odobrí aj parlament, veritelia budú môcť jednoduchším spôsobom podávať na svojich dlžníkov návrh na konkurz. Vďaka novej úprave štátnej pomoci v konkurznom práve získa viac podnikov šancu vyriešiť svoje finančné problémy cez reštrukturalizáciu. Upravuje sa aj riešenie prípadného úpadku koncesionára z projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Okrem toho sa v konkurze posilňujú práva niektorých zamestnancov.

Odsúhlasená novela z veľkej časti kopíruje návrh, ktorý rezort neúspešne predložil na rokovanie vlády ešte v roku 2008. Zbrzdenie presadenia zmeny zákonov hrozilo aj začiatkom tohto roka pre výhrady zo strany ministerstva práce, ktoré požadovalo väčšiu ochranu zamestnancov. V schválenom znení sa napríklad priznáva zamestnancom možnosť, aby ich v konkurze zastupovali odbory. Samotné mzdové nároky zamestnancov by mali byť po novom uprednostnené pred nárokmi iných, nezabezpečených veriteľov.

Kľúčovou zmenou je uvoľnenie podmienok, za akých môže veriteľ podať na dlžníka návrh na konkurz. Podľa súčasného zákona na to potreboval buď písomné uznanie záväzku dlžníkom, prípadne záväzok potvrdený súdom. Po novom by mu malo stačiť napríklad aj potvrdenie audítora, že pohľadávku eviduje v účtovníctve. Silnejšie postavenie veriteľov by mohlo pomôcť k včasnému sťahovaniu problémových firiem z trhu ešte predtým, ako nesplácaním záväzkov stiahnu do problémov aj svojich obchodných partnerov.

Väčšie šance na úspech by mali mať firmy, ktoré sa rozhodnú namiesto likvidačného konkurzu vstúpiť do reštrukturalizácie a v takomto súdom kontrolovanom procese sa zbaviť časti dlhov. Zákon totiž otvára cestu tomu, aby za reštrukturalizačný plán mohli hlasovať aj daňové úrady alebo Sociálna poisťovňa. Ak by však neskôr Európska komisia označila takýto postup za nedovolenú štátnu pomoc, podnik by išiel do konkurzu.

Niektoré časti novely by mali byť podľa ministerskej predlohy účinné od 1. apríla, ďalšie od 1. septembra.

Foto na titulke - Vlado Benko