Zjednotenie tarifných a prepravných podmienok medzi železničnou, prímestskou autobusovou a mestskou hromadnou dopravou umožní od začiatku tohto roka účinný nový zákon o verejnej osobnej doprave.
Zlepšiť koordináciu a nadväznosť jednotlivých druhov dopravy prevádzkovanej vo verejnom záujme bude nový koordinačný orgán vo verejnej osobnej doprave - Národná dopravná autorita.
Časť zákona týkajúca sa zavedenia jedného cestovného lístka vo všetkých prostriedkoch verejnej osobnej dopravy bude účinná od začiatku roka 2025.
Nová vláda mieni zabezpečiť plnohodnotnú integráciu verejnej osobnej dopravy a umožniť do roku 2026 cestovať v rámci Slovenska jednotlivými druhmi verejnej osobnej dopravy na jeden lístok.
Efektivita aj väčší záujem o dopravu
Tento zákon je jedným z reformných míľnikov Plánu obnovy a odolnosti v rámci komponentu udržateľná mobilita. Pripravilo ho bývalé vedenie ministerstva dopravy na čele s Andrejom Doležalom, poverená vláda Eduarda Hegera ho schválila v apríli a Národná rada v júni 2023.
Očakáva sa zvýšenie efektivity verejnej osobnej dopravy a pritiahnutie väčšieho počtu cestujúcich, ako aj posilnenie kompetencie krajov a miest pri určovaní tarify a prepravného poriadku.
Národná dopravná autorita
Národná dopravná autorita so sídlom v Bratislave bude fungovať ako rozpočtová organizácia napojená na štátny rozpočet cez kapitolu ministerstva dopravy, jej organizačná štruktúra má umožniť efektívnu spoluprácu a spolurozhodovanie medzi štátom a regiónmi.
Generálneho riaditeľa agentúry bude na návrh Rady objednávateľov menovať a odvolávať minister dopravy.
Národná dopravná autorita bude mať rozsiahle kompetencie v súvislosti s národným plánom dopravnej obslužnosti, v riadení rozvoja a realizácie integrovaného dopravného systému a v koordinácii pravidelnej dopravy. Napríklad bude vypracovávať návrh národného plánu dopravnej obslužnosti a jeho zmeny, ako aj dohliadať nad jeho vykonávaním.
Má tiež zabezpečovať koordináciu a integráciu pravidelnej dopravy, prepojenie tarifných, predajných a kontrolných systémov s cieľom cestovať v rámci celej pravidelnej dopravy na jeden cestovný lístok.
Minister dopravy zriadi odborný orgán Radu objednávateľov, ktorej bude agentúra predkladať návrhy. Rada bude mať deväť členov - po troch zástupcov ministerstva dopravy a Združenia samosprávnych krajov, dvoch zástupcov Únie miest Slovenska a jedného zástupcu ministerstva financií.
Záväzok novej vlády
Dokončenie reformy verejnej osobnej dopravy je jedným zo záväzkov novej vlády. V spolupráci so samosprávou chce pripraviť podmienky pre plnohodnotný štart a fungovanie Národnej dopravnej autority, ktorá bude základom pre zjednotenie a zjednodušenie podmienok cestovania verejnou osobnou dopravou na celom Slovensku.
„Opatrenia reformy verejnej osobnej dopravy budú zamerané predovšetkým na koordináciu a integráciu dopravy, budovanie prestupných terminálov, ako aj v celkovom poskytovaní zvýšenej kvality dopravných služieb. Táto reforma bude implementovaná v úzkej koordinácii so zástupcami samosprávy,“ zaviazala sa v programe vláda.