Vláda dnes s pripomienkami schválila dlho očakávanú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú pripravil minister vnútra Robert Kaliňák. Definitívne o jej podobe rozhodne parlament. Sociálni partneri v tripartite mali viaceré pripomienky a opozícia má k novele naďalej značné výhrady, aj keď v návrhu už nie je zmienka o strategických zákazkách či automatickom vylučovaní ponúk s najnižšími cenami. Ministerstvo naopak hovorí o "dosiahnutí efektívnosti používania verejných financií a posilnení súťaživosti s dôrazom na záujem štátu".

Zverejňovanie subdodávateľov a akcionárov

Vo verejnom obstarávaní sa má podľa novely posilniť princíp ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. O mimoriadne nízku cenu pôjde, ak bude o 30 % pod priemerom iných cien a 15 % od druhej najnižšej ceny. Pri zákazkách nad 10 mil. eur majú platiť prísnejšie pravidlá a majú sa sprísniť podmienky účasti vo verejnom obstarávaní. Uchádzači budú povinní uviesť svojich subdodávateľov nad 10 % objemu zákazky, ako aj akcionárov nad 30 % a spoločníkov. Zábezpeka sa zvýši na 5 % ceny alebo maximálne 1 mil. eur. Povinná bude identifikácia majoritných subdodávateľov. Zavedie sa centrálne obstarávanie pre bežné tovary, služby a práce, pre ktoré bude štátne elektronické trhovisko a pri ostatných sa bude používať jednotný postup s povinnou elektronickou aukciou. Zjednotia sa úpravy pre podlimitné a podprahové zákazky a zákazky s nízkou hodnotou.

Ďalšou zmenou majú byť referencie kvality a rating dodávateľov. Verejní obstarávatelia a obstarávatelia budú povinní vyhotovovať referencie na dodané tovary, služby a práce z hľadiska dodržania zmluvných povinností, omeškania a reklamácií. Negatívne referencie môžu viesť k zákazu účasti na obstarávaní na jeden rok a v prípade odstúpenia od zmluvy či výpovede zmluvy pre neplnenie povinností dodávateľa, ako aj podvádzania pri preukazovaní podmienok účasti až na tri roky.

Zjednodušia sa revízne postupy a zavedie sa druhostupňové odvolacie konanie o námietkach vytvorením Rady na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). Konania o námietkach sa zlúčia do jedného, na konci súťaže a s jedným rozhodnutím. Podstatne sa rozšíria zverejňovacie povinnosti a zruší sa rokovacie konanie bez zverejnenia. Vznikne jeden profil pre každého verejného obstarávateľ a obstarávateľa na jednom mieste a celý priebeh zákazky, ako aj zmlúv a ich plnenia bude zverejnený. Zavedie sa zákaz dodatkov o cene plnenia a princíp znižovania ceny pri opakovaných dodaniach. Dodatky o zvýšení ceny alebo ekonomickom zvýhodnení dodávateľa budú možné len so súhlasom Rady ÚVO. Rámcové dohody alebo zmluvy na opakované plnenie budú musieť obsahovať dohodnutý spôsob znižovania ceny podľa vývoja na trhu.

K pôvodnému návrhu rezort dostal 1 240 pripomienok, z toho 482 zásadných. Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. júla tohto roka, s výnimkou časti o certifikácii zariadení pre elektronickú aukciu, ktorá by mala byť účinná od 1. januára 2014.

SDKÚ-DS tvrdí, že elektronické aukcie sa oslabia

SDKÚ-DS sa nepáči, že vláda v stredu schválila upravený návrh novely zákona o verejnom obstarávaní napriek tomu, že z nej neboli odstránené zásadné nedostatky. Podľa poslankyne opozičnej strany Lucie Žitňanskej to len potvrdzuje, že minister vnútra je naďalej odhodlaný finančne zužitkovať dominantné postavenie štátostrany. Ako povedala v stredu na brífingu v parlamente, strana Smer-SD tým ukazuje, že novela zákona o verejnom obstarávaní je pre ňu naozaj zákonom zákonov.

"Umožní obstarávateľom plytvať verejnými zdrojmi, lebo nebudú nútení vyberať najvýhodnejšie ponuky a kontrolné mechanizmy sa touto novelou neposilňujú. Stále platí, že novela zákona vytvára vážne diery, pomocou ktorých budú môcť politici a úradníci objednávať tovary a služby u tých, u ktorých chcú, a nie u tých, ktorí sú schopní dať najlepšiu ponuku," dodala L. Žitňanská. Súčasná novela verejného obstarávania podľa šéfky poslaneckého klubu SDKÚ-DS obmedzuje a rozvracia niektoré kľúčové zlepšenia, ktoré priniesli novely za vlády Ivety Radičovej.

Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý vyhlásil, že ho šokovalo, že minister R. Kaliňák namiesto odstraňovania dier, na ktoré poukázali v pripomienkovom konaní, pridal do novely ešte tri ďalšie. Povinnosť robiť elektronické aukcie označil za jeden z najväčších výdobytkov vlády I. Radičovej, ale návrh novely ich de facto ruší. "Podľa dnešného zákona je povinnosť robiť elektronickú aukciu vždy pri tovaroch a pri službách a stavbách vtedy, ak je to technicky možné. Podľa nového zostáva táto povinnosť pri bežne dostupných tovaroch, pri všetkom ostatnom už je to úplne dobrovoľné," povedal M. Beblavý. Spochybnil pritom aukcie pre bežne dostupné tovary, keďže má vzniknúť elektronické trhovisko, ktoré podľa neho bude manipulovateľné.

ÚVO pod kontrolou

Budúca Rada ÚVO, ktorá bude môcť meniť jeho rozhodnutia, podľa SDKÚ-DS nie je zlý návrh. "Podľa navrhovaného zákona vláda vymenuje všetkých členov rady na päť rokov a tí budú mať absolútnu moc meniť rozhodnutia ÚVO. Aj pre prípad, keby sa úrad vzbúril a rozhodol v neprospech vlády, vláda bude mať veľmi účinný mechanizmus, ako si poistiť to, že obstarávanie bude presne tak, ako si bude strana Smer predstavovať," tvrdí M. Beblavý.

Za problém označil opozičný poslanec aj možnosť návratu k takzvaným nástenkám pri verejnom obstarávaní, ale trochu sofistikovanejším spôsobom. Novela v prípade neprioritných služieb na menšie zákazky podľa neho umožňuje obstarávateľovi vybrať si nie najlepšiu, ale rôznu ponuku, ktorá mu bude vyhovovať. Cena pri týchto službách nemôže byť o viac ako 20 % vyššia ako priemer všetkých ponúk. "Obmedzenia na ľubovôľu obstarávateľa sú absolútne ľahko zmanipulovateľné," dodal.

Zo siedmich pripomienok SDKÚ-DS k novele verejného obstarávania bola splnená iba jedna v prípade vypustenia strategických zákaziek. Podľa M. Beblavého tak v novele zostalo ďalších šesť zásadných problémov. Ide o zásadné obmedzenie kontroly verejného obstarávania, ľahko manipulovateľné elektronické trhovisko, povinnosť nakupovať bežne dostupné tovary cez rezort vnútra, aj keď to bude nevýhodné, možnosť zníženia počtu uchádzačov v súťaži a neúčinný návrh na odhaľovanie vlastníckych pomerov tzv. schránkových firiem.

Verejné obstarávanie sa bude výrazne meniť

Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo