„Aj to je súčasťou „zákona o dohodnutých cenách“, ktorý vstúpil do platnosti vo štvrtok a má byť ďalším nástrojom venezuelského prezidenta Nicolasa Madura v boji proti prudko stúpajúcej inflácii, napísal spravodajský server The Times.
Spomínaný zákon stanovuje legálnu maximálnu cenu desiatok produktov, ktoré sa považujú za základné životné potreby - vrátane zubnej pasty, ryže či cukru. „Zlodejom bude odzvonené,“ vyhlásil N. Maduro, keď tento plán oznámil.
Jeho krok ale mnoho Venezuelčanov prijalo s dešpektom. „Nabudúce bude tvrdiť, že je potrebné zmeniť gravitačné zákony,“ povedal 33-ročný caracaský právnik Carlos Díaz.
Ceny vo Venezuele, ktorej ekonomika sa prepadá najrýchlejšie na svete, sa zvyšujú každý mesiac takmer o polovicu. To je hranica, kedy ekonomika technicky vstupuje do hyperinflácie, akú napríklad v 30. rokoch minulého storočia zažilo Nemecko, a pred desaťročím Zimbabwe.
Marxista Maduro viní z prudkého nárastu cien špekulantov. Všetky predchádzajúce vládne pokusy dostať infláciu pod kontrolu zlyhali. Tovar za dohodnuté ceny sa zvyčajne rýchlo vypredá, a potom sa za podstatne vyššiu cenu ponúka na čiernom trhu - niekedy priamo pred štátnymi supermarketmi.
Obchodníkom na čiernom trhu sa vo Venezuele hovorí bachaqueros - žravé mravce. Tovar zvyčajne predávajú za päťnásobok až desaťnásobok regulovanej ceny. Od čierneho trhu však závisia milióny Venezuelčanov - či už na ňom sami podnikajú, alebo tu zháňajú inak nedostupný tovar.
Vláda tvrdí, že bude presadzovanie nového zákona tvrdo vymáhať. No súdiac podľa iných oblastí presadzovania zákonov môžu byť obchodníci na čiernom trhu pokojní, uviedol The Times. Nevyriešených vo Venezuele zostáva 95 percent vrážd.