Predstavy ľudí z hnutia Occupy Wall Street o bankároch v zafajčených miestnostiach, ktorí ťahajú za šnúrky svetového kapitalizmu, nemusia byť tak divoké, ako by sa mohlo zdať. Štúdia švajčiarskej univerzity naznačuje, že viac ako 40 percent svetovej ekonomiky kontroluje 147 navzájom úzko prepojených nadnárodných firiem. Aby bol obraz konšpiračnej teórie ešte lákavejší, väčšina z firiem s najväčšou mocou sú finančné inštitúcie – banky a investičné fondy.
K záverom došla trojica systémových teoretikov z Švajčiarskeho federálneho inštitútu technológií v Zürichu. Podľa matematického vzorca skúmali vlastnícke vzťahy a ekonomickú silu viac ako 40-tisíc nadnárodných korporácií. Zaujímalo ich, ako sú navzájom prepojené a kto dokáže cez vlastnícke práva kontrolovať podstatnú časť váhy v systéme – v tomto prípade bohatstva. Štúdia používa matematický model, ktorý by sa dal využiť napríklad aj na analýzu elektrickej siete. Len namiesto vedení a prúdu analyzuje vlastnícke vzťahy a tržby.
Keď model aplikovali na vlastnícku štruktúru firiem na základe databázy Orbis 2007, ukázalo sa, že v centre svetovej ekonomiky sa nachádza skupina 1318 prevažne finančných korporácií, ktoré produkujú približne 20 percent tržieb v systéme. Prekvapivé bolo, že napriek tomu, že tieto firmy vyrábajú len pätinu tržieb, dokážu cez akcie kontrolovať väčšinu „reálnej ekonomiky“ - firiem, ktoré vyrábajú reálne služby a výrobky. Firmy tak kontrolujú producentov ďalších 60 percent tržieb v systéme.
V centre tohto zhluku sa skrýva jadro 147 firiem, ktoré dokážu kontrolovať firmy tvoriace 40 percent zo svetových tržieb. „V praxi menej ako jedno percento firiem dokáže kontrolovať viac ako 40 percent celého systému,“ interpretoval pre New Scientist výsledky jeden z autorov štúdie James Glattfelder. V rebríčku prvých dvadsiatich „superprepojených“ firiem sú aj známe banky a finančné inštitúcie, ako napríklad Barclays Bank, JPMorgan Chase a Goldman Sachs.
Kolektívny Veľký brat ale nemusí byť nutne zlovoľný. Eric Savitz z časopisu Forbes upozorňuje, že investičné firmy často spravujú peniaze bežných ľudí uložené napríklad v dôchodkových fondoch a jednoducho ich investujú do rôznych odvetví ekonomiky. „Toto nie je tajný spolok. Toto sú kapitálové trhy v praxi, ktoré nám umožňujú našetriť si na školné, nové bývanie a dôchodok,“ napísal E. Savitz. Ekonóm John Driffil z Londýnskej univerzity tvrdí, že 147 firiem je priveľa na to, aby sa dokázali efektívne sledovať politické ciele. Pravdepodobne budú medzi sebou súperiť a spoja sa len pri spoločných cieľoch, ako napríklad pri odpore voči pokusom zmeniť celý systém.
Vizualizácia 1318 najviac prepojených firiem. Žlté body sú prepojené firmy. Červené body sú superprepojené firmy v centre systému. Zelené linky sú vlastnícke vzťahy
Top 20 superprepojených firiem
- Barclays plc
- Capital Group Companies Inc
- FMR Corporation
- AXA
- State Street Corporation
- JP Morgan Chase & Co
- Legal & General Group plc
- Vanguard Group Inc
- UBS AG
- Merrill Lynch & Co Inc
- Wellington Management Co LLP
- Deutsche Bank AG
- Franklin Resources Inc
- Credit Suisse Group
- Walton Enterprises LLC
- Bank of New York Mellon Corp
- Natixis
- Goldman Sachs Group Inc
- T Rowe Price Group Inc
- Legg Mason Inc
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com