Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe aj v stredu klesli, už tretí deň po sebe, keďže dostatočné zásoby a návrat miernejšieho počasia pomohli zmierniť obavy z nedostatku komodity v regióne.
Mierna zima a prísun LNG
Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci sa v stredu krátko predpoludním v Amsterdame predával na burze TTF po 57,61 eura za megawatthodinu. To bolo o 1,1 percenta menej ako v predchádzajúci deň. Od začiatku januára sa cena kontraktu znížila približne o 25 percent. Ekvivalentný kontrakt v Spojenom kráľovstve klesol o 0,7 percenta.
Európa očakáva aj viac skvapalneného zemného plynu po tom, ako kľúčový americký exportný terminál spoločnosti Freeport oznámil, že sa pripravuje na reštart po vlaňajšom požiari a odstávke.
Silné dodávky LNG a zdravé zásoby plynu v Európe, ktoré sú výrazne nad normálom vďaka zníženej spotrebe a relatívne miernej zime, v uplynulých týždňoch výrazne stlačili ceny palív. To priviedlo niektorých politikov a ekonómov k názoru, že Európa už má najhoršiu energetickú krízu za sebou.
„Môžeme si dovoliť byť optimistickejší,“ uviedli tento týždeň analytici z Deutsche Bank. „Skladovanie plynu stúpa a ceny plynu klesajú. Znižuje sa aj inflácia a neistota.“
Neistota ohľadom Číny
Aj vyhliadky najväčšej európskej ekonomiky - Nemecka, sa zlepšili, pričom recesia, ktorej sa mnohí obávali, je čoraz menej pravdepodobná. Naznačili to údaje inštitútu Ifo so sídlom v Mníchove. „Najvýznamnejším rizikom pre nemeckú ekonomiku bol scenár prideľovania plynu,“ povedal v stredu prezident inštitútu Clemens Fuest.
Dodávky plynu potrubím z Nórska po poklese súvisiacom s údržbou stúpajú, čo tiež prispieva k znižovaniu cien, hoci na tento mesiac sú naplánované ďalšie práce na zariadeniach v krajine.
Obchodníci sa tak naďalej zameriavajú na neistotu ohľadom dopytu v Číne. Ekonomické oživenie ázijskej krajiny by tento rok mohlo udržať napätie na trhu s plynom, povedala Meg O'Neillová, generálna riaditeľka Woodside Energy, najväčšieho austrálskeho exportéra.
No hoci riziká pretrvávajú, očakáva sa, že ceny plynu v Európe zostanú v tomto roku v rozmedzí od 50 eur do 100 eur za MWh, odhaduje Deutsche Bank. To je prudký pokles oproti minuloročným maximám.