Ani výmeny v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) spred roka, keď sa prvý raz riešila kauza výmeny pozemkov pod Tatrami, nepomohli. Situácia, tento raz najmä pod taktovkou vládneho Smeru-SD, sa zopakovala. Lukratívna pôda sa cez reštitúcie a rýchlené prevody na katastri dostala do rúk firmy blízkej jednej z vládnych strán. Keď sa to prevalilo, šéf krajiny sa podujal opäť akčne zasahovať.

Kolektívna vina

Premiér Robert Fico požiadal ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana, aby dal v stredu návrh na odvolanie generálneho riaditeľa Slovenského pozemkového fondu (SPF) Miroslava Mihalíka a jeho námestníka Adriána Šandorčína. Premiér zároveň navrhne, aby parlament odvolal šiestich nominantov koalície v rade fondu i ďalších piatich členov tohto orgánu.

Vedenie fondu sa má konštituovať nanovo, aj s účasťou opozície. Vedenie fondu podľa ministerského predsedu hrubo zlyhalo, aj keď neporušilo zákon. „Nedali sme ich tam na to, aby dodržiavali len paragrafy. Zlyhal systém. Zlyhali tam predstavitelia koalície i opozície,“ vyhlásil na tlačovej besede.

Podľa neho predstavitelia fondu zlyhali v tom, že prevod bol síce zákonný, ale nie správny. „Nie je možné, aby sme sa o pridelení pozemkov dozvedali z katastra nehnuteľností,“ rozhorčil sa premiér. Zdôraznil, že po kauze Veľký Slavkov nastali zmeny v SPF, aby sa prerušila prax prideľovania pozemkov cez reštitúcie v lukratívnych oblastiach. To sa však podľa neho nestalo ani v prípade pozemkov vo Veľkej Lomnici.

Nie je to kauza

Vedenie fondu sa bráni. Pridelenie pozemkov piatim reštituentom z východného Slovenska vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok) nepovažuje za kauzu. „Nie je to kauza, je to riešenie problému, pred ktorý sme boli postavení pred príchodom na pozemkový fond,“ povedal M. Mihalík. Pozemkový fond v rámci riešenia sporov okolo pozemkov v katastrálnom území Veľkého Slavkova (okres Poprad) sa dohodol s niektorými reštituentmi na pridelení pôdy v katastri Veľkej Lomnice.

Pozemkový fond tak chcel podľa slov svojho šéfa vyhovieť žiadosti reštituentov, ktorí po medializácii kauzy Veľký Slavkov žiadali o reštituovanie pozemkov vo Veľkej Lomnici, pretože v tejto lokalite im boli vydané už v minulosti reštituované pozemky. Reštituenti vo Veľkej Lomnici získali na jeseň od SPF poľnohospodársku pôdu s výmerou približne sto hektárov.

Podľa šéfa pozemkového fondu s prevodom spomínaných pozemkov súhlasil aj opozičný zástupca, ktorý je v rade pozemkového fondu. M. Mihalík povedal, že v súčasnosti kontroluje zmluvy o prevode spomínaných pozemkov Najvyšší kontrolný úrad.

Denník Sme v utorok napísal, že riaditeľ fondu, nominant Smeru-SD, a jeho námestník dosadený ĽS-HZDS podpísali ešte 9. septembra zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi 1,6 milióna štvorcových metrov pôdy vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej. S prevodom podľa denníka súhlasila aj rada fondu, ktorú ovládajú nominanti Smeru.

Žiadosť o zápis pozemkov do katastra podali 14. septembra, pričom kataster im vyhovel o dva dni. Reštituenti začiatkom októbra podpísali zmluvu o predaji pozemkov spoločnosti GVM, firma podala žiadosť o zápis pozemkov do katastra 14. októbra a 16. októbra sa stala vlastníkom pozemkov vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej.

Počiatky

Súčasné vedenie Slovenského pozemkového fondu je vo funkciách od septembra 2008. Vtedy nahradili funkcionárov, ktorí museli odstúpiť po kauze s pozemkami vo Veľkom Slavkove. Kauza Veľký Slavkov spôsobila koncom roka 2007 vládnu krízu. Tá vznikla po tom, ako vyšlo najavo, že ľudia blízki predsedovi ĽS-HZDS Vladimírovi Mečiarovi sa dostali k reštituovaným pozemkom v podtatranskej obci Veľký Slavkov za zlomok trhovej ceny.

Foto na titulke - Flickr.com