Veľké západné ropné spoločnosti v minulom roku vykázali spolu zisk 219 miliárd dolárov, čo bol viac ako dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Prudký rast zisku poskytol ropným spoločnostiam priestor na zvýšenie výdavkov na ropné a plynové projekty. Niektoré z nich tiež začali prehodnocovať svoje stratégie energetickej transformácie, aby splnili nové požiadavky na bezpečnosť dodávok.
Kombinovaný rekordný zisk tiež umožnil firmám BP, Chevron, Equinor, Exxon Mobil, Shell a TotalEnergies zasypať akcionárov peniazmi. Najväčšie západné ropné firmy tak za minulý rok vyplatili na dividendách a spätnom odkúpení akcií rekordných 110 miliárd dolárov. To vyvolalo výzvy, aby vlády na toto odvetvie uvalili dane z neočakávaných ziskov, a pomohli tak spotrebiteľom s rastúcimi nákladmi na energie.
Prudký rast cien ropy a plynu, pokles zadlženia a náhly pokles ruských dodávok do Európy prinútili tiež firmy k zvýšeniu výdavkov na ťažbu fosílnych palív, pretože vlády uprednostňujú bezpečnosť dodávok. Európske spoločnosti, ktoré už predstavili plány na zníženie alebo spomalenie investícií do ťažby ropy a plynu a na budovanie rozsiahlych aktivít v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a nízkouhlíkových technológií, tak upravili svoje stratégie.
Táto zmena je najviac viditeľná u britskej firmy BP. Tá ustúpila od plánov na zníženie ťažby ropy a plynu a emisií oxidu uhličitého do roku 2030.
„Potrebujeme energiu s nižšími emisiami oxidu uhličitého, ale aj potrebujeme bezpečnú energiu a potrebujeme cenovo dostupnú energiu. A to je to, čo žiadajú vlády a spoločnosti po celom svete,“ povedal šéf BP Bernard Looney.