Vyplýva to z priebežne zverejňovaných výsledkov. Doterajší predseda vlády Stephen Harper, ktorého konzervatívci skončili s odstupom druhí, oznámil rezignáciu vo vedení strany, uviedla agentúra AFP.
Aktualizované o 16:49 - Kandidáti Liberálnej strany zvíťazili v 184 z celkového počtu 338 jednomandátových okrskov, čo im zaručuje zisk pohodlnej parlamentnej väčšiny. Konzervatívna strana bude mať v novom parlamente 99 kresiel, zatiaľ čo stredoľavá Nová demokratická strana, ktorá bola doteraz druhou najsilnejšou formáciou v parlamente, sa bude môcť oprieť o 44 mandátov.
Popri tejto trojici preniknú do parlamentu ešte dve menšie strany: blok presadzujúci nezávislosť frankofónnej provincie Quebec s deviatimi až desiatimi poslancami a zelení s jedným zvoleným zástupcom.
„Dnes večer sa Kanada stáva krajinou, ktorou bola predtým,“ vyhlásil o konci deväťročnej Harperovej vlády syn jedného z najpopulárnejších politikov novodobej kanadskej histórie, dlhoročného premiéra Pierra Trudeaua. Šéf liberálov podľa komentátorov viedol optimistickú kampaň na rozdiel od S. Harpera, ktorý využíval strach voličov zo zahaľovania moslimov.
„Porazili sme strach nádejou. Porazili sme cynizmus tvrdou prácou. Porazili sme negatívnu rozdeľujúcu politiku pozitívnymi víziami, ktoré zjednocujú Kanaďanov," povedal J. Trudeau.
Šéf konzervatívcov, ktorému sa v jeho okrsku síce podarilo obhájiť mandát, ale prehrou bol zdrvený, svojmu sokovi na diaľku gratuloval a oznámil rezignáciu vo vedení strany.
Štyridsaťtriročný Justin Trudeau využil svoj fotogenický zjav a inteligentne vedenou kampaňou zaskočil vládnucu stranu, ktorá ho po deviatich rokoch pri moci podľa analytikov veľmi podcenila. Voličom sľúbil investície do zvýšenia hospodárskeho rastu a vylepšenia infraštruktúry, za čo bude chcieť zaplatiť schodkovým rozpočtom v najbližších troch rokoch. Na porážku fiškálneho konzervatívca S. Harpera už zareagovali trhy poklesom hodnoty kanadského dolára.
J. Trudeau chce zmeniť aj kanadskú zahraničnú politiku, predovšetkým odvolať vojakov z bojovej misie proti Islamskému štátu a nasadiť ich do humanitárnych operácií alebo zlepšiť pošramotené vzťahy s USA a prezidentom Barackom Obamom.
Liberáli dosiahli ešte lepší výsledok, než im predpovedali predvolebné prieskumy. Tie prisudzovali Trudeauovej strane okolo 39 percent hlasov, zatiaľ čo konzervatívcom vyše 30 percent.
Kanadskí voliči vôbec prvýkrát vyberali 338 členov Poslaneckej snemovne, pri posledných voľbách v roku 2011 mala dolná parlamentná komora o tridsať kresiel menej.
Kto je „pekná tvárička“ Justin Trudeau
Justin Trudeau s rodinou Zdroj: SITA/AP
Oslnivý zovňajšok, výrečnosť a skvelý pôvod. To sú hlavné aktíva nového kanadského premiéra Justina Trudeaua (43), ktorý napriek hlasom svojich oponentov, že je len „peknou tváričkou“, priviedol pomocou inteligentne vedenej predvolebnej kampane svoju Liberálna stranu Kanady k jasnému víťazstvu v parlamentných voľbách. V nich porazil doteraz vládnucu Konzervatívna stranu Stephena Harpera.
Pre J. Trudeaua to okrem iného znamená, že sa presunie späť do domu, kde vyrastal - jeho otec Pierre Trudeau bol kanadským premiérom v rokoch 1968 - 1979 a 1980 - 1984.
Justin Trudeau prevzal Liberálna stranu v roku 2013 a zjednotil ju, napriek hlasom svojich oponentov, že je príliš povrchný a intelektuálsky.
Jeho odvážne rozhodnutie prijať deficitný rozpočet na zvýšenie hospodárskeho rastu a vylepšenie infraštruktúry, rovnako ako jeho spoločenská povaha a mediálna obľuba pomohli liberálom späť k moci.
Fotogenický J. Trudeau často priťahuje veľké davy a vyvoláva prirovnanie k americkej dynastii Kennedyovcov.
Narodil sa do prominentnej rodiny 25. decembra 1971 a vo svetlách rámp zostal až do chvíle, než jeho otec v roku 1984 opustil premiérsky úrad. Vrátil sa tam s dojímavou rečou na pohrebe svojho otca v roku 2000.
Po štúdiu literatúry pracoval ako učiteľ matematiky a francúzštiny, neskôr študoval tiež geografiu. V roku 2007 sa objavil v televíznom dokumente o kanadskej účasti v prvej svetovej vojne, stvárnil jednu z historických osobností.
Bývalého inštruktora jazdy na snowboarde J. Trudeaua prvýkrát zvolili do parlamentu v roku 2008. Znovu vyhral v roku 2011, ale pre Liberálna stranu to bol vtedy najhorší volebný výsledok. Vodca strany rezignoval a pri hľadaní nového začalo padať meno J. Trudeaua.
Ten najprv váhal, vzhľadom na svoju rodinu a tri deti ale nakoniec privolil a bol zvolený veľkou väčšinou hlasov 13. apríla 2013.
Podpora liberálov stúpla, ale vzápätí museli čeliť útokom konzervatívcov, že J. Trudeau nie je pripravený byť budúcom premiérom Kanady, s jedovatými poznámkami typu, „ale má vážne pekný účes“. On sám tvrdí, že ponúkol cestu, ktorá je podľa neho odvážnejšia než koncepty jeho protivníkov. Jeho slogan „skutočná zmena“ pripomína heslo „nádej a zmena“ Baracka Obamu, ktorého Justin Trudeau obdivuje.
Jeho krátka politická kariéra nebola bez prešľapov. Niektoré jeho aktivity sa podľa kritikov síce pekne vynímajú v novinách, ako napríklad keď vyzval konzervatívneho senátora na zápas v boxe v televíznom prenose, ale postrádajú serióznosť. Keď sa Kanada pripojila ku koalícii proti Islamskému štátu, J. Trudeau vyhlásil, že humanitárna pomoc je lepšia ako „vytiahnuť naše stíhačky a ukazovať im, aké sú veľké“.
V roku 2005 sa J. Trudeau oženil, jeho manželkou sa stala televízna hlásateľka Sophie Grégoire, ktorú poznal už od detstva a bývala spolužiačkou a blízku kamarátkou jeho brata Michela, ktorý zahynul v lavíne v roku 1998. Má s ňou tri deti, dvoch synov a dcéru.