Podľa novely, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní bude môcť verejnú lekáreň založiť len fyzická osoba, ktorá bude atestovaným farmaceutom alebo farmaceutom najmenej päť rokov. Právnickej osobe na prevádzku lekárne nebude stačiť odborný zástupca, respektíve ten bude musieť byť zároveň aj štatutárom. Bude teda povinná zasahovať aj do ekonomickej činnosti.

Zmeny ministerstvo prichystalo s odôvodnením, že sa tak zvýši kvalita a odbornosť lekárenskej starostlivosti. Najväčšie siete lekární to rozporujú. Podľa retailového riaditeľa Benu Róberta Nemčického, ak je cieľom zmien skutočne snaha zvýšiť kvalitu, bude to skôr kontraproduktívne. „Pre farmaceutov to bude práca navyše, ktorá im môže v konečnom dôsledku zabrániť venovať sa dostatočne poskytovaniu lekárenskej starostlivosti, čo je primárne ich úloha," hovorí.

Obrátia sa na Ústavný súd

Zástupcovia sietí Benu a Dr. Max tiež tvrdia, že navrhovaná úprava smeruje k protiústavnému zásahu do základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb, ktoré spĺňali podmienky na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni, ako aj odborných zástupcov. „Konzultovali sme to s našimi právnikmi a tí nám povedali, že by sme veľmi ľahko s týmto uspeli pred Ústavným súdom,“ povedal výkonný riaditeľ lekární Dr.Max na Slovensku Tomáš Slechan.

K navrhovanej legislatívnej úprave existuje podľa zástupcov lekární Dr. Max a Benu hneď niekoľko opodstatnených výhrad. Rezort podľa nich vôbec nezdôvodnil, prečo považuje súčasný zákon v oblasti garancie odbornosti za nedostatočný. Nie je známa žiadna iná oblasť odborných služieb, kedy by sa zamestnanec spoločnosti musel nútene stať aj jej štatutárom na základe odborného výkonu funkcie.

Tvrdia tiež, že vyššiu kvalitu pri poskytovaní lekárenskej starostlivosti nezabezpečí, ak k súčasným zodpovednostiam a povinnostiam odborných zástupcov lekární, ktorí doteraz zo zákona riadili a zodpovedali výlučne za odbornú činnosť lekárne, pribudnú aj ďalšie zodpovednosti a povinnosti priamo súvisiace s obchodnou činnosťou lekárne.

„Jedným z princípov sieťových lekární je odbremeniť odborníkov od administratívnej záťaže a poskytnúť im priestor a prostriedky pre rozvoj odborných služieb,“ hovorí riaditeľ pre rozvoj obchodu lekární Dr.Max na Slovensku Sína Niku.

V opozícii komora lekárnikov

Všetky lekárne však nezdieľajú tieto názory. Zástupcovia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) dokonca spolupracovali s rezortom na príprave zmien. Podľa nich by lekárne mali byť chápané ako garancia pomoci a nie ako obchodné príležitosti. Ich prevádzkovateľmi by mali byť odborne spôsobilé osoby a farmaceuti by mali byť garantom kvality a nie len formálne postavy bez zodpovednosti.

Prezident SLeK Ondrej Sukeľ sa ešte v auguste na margo chystaných zmien vyjadril, že v súčasnosti fungujú aj také lekárne, za ktoré zodpovedajú 85-roční lekárnici, ktorí bývajú stovky kilometrov od lekárne. „Máme lekárne, ktoré formálne na povolení vedie bezdomovec len preto, že má farmaceutické vzdelanie a nikdy do tej lekárne nevstúpil,” zdôvodnil potrebu zmien O. Sukeľ.

S. Niku reaguje, že to nie je adekvátny argument na úpravu legislatívy. Rovnako ako odborným garantom sa podľa neho môže bezdomovec stať aj konateľom spoločnosti. Riešením takýchto problémov je podľa neho skôr lepšia kontrola zo strany štátu. V kontexte rozdielneho postoja individuálnych a sieťových lekární zástupcovia Dr. Max avizujú založenie Asociácie prevádzkovateľov lekární.

Rezort: Je to v prospech pacienta

Rezort Tomáša Druckera reaguje, že zvýšenie odbornosti pri prevádzkovaní lekární navrhla SLeK ako stavovská organizácia združujúca všetky lekárne na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva s tým súhlasilo a zapracovalo to do novely.

Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej sú navrhované zmeny predkladané aj na základe rozsudkov Európskeho súdneho dvora ešte z roku 2009, podľa ktorých vnútroštátna právna úprava, ktorá bráni osobám, ktoré nie sú farmaceutmi, vlastniť a prevádzkovať lekárne, nie je v rozpore s európskym právom.

V rozsudku sa ďalej uvádza, že osoby, ktoré nie sú farmaceutmi, nemajú už zo samotnej povahy veci porovnateľné vzdelanie, skúsenosti a zodpovednosť ako farmaceuti, a preto neposkytujú rovnaké záruky. Členský štát sa teda môže v rámci svojej voľnej úvahy domnievať, že prevádzkovanie lekárne osobou, ktorá nie je farmaceutom, môže predstavovať riziko pre verejné zdravie.

Konkrétne pre spoľahlivosť a kvalitu maloobchodnej distribúcie liekov, pretože snaha o dosahovanie zisku v rámci takého prevádzkovania nie je zmiernená žiadnym z faktorov, akými sú vzdelanie, odborné skúsenosti a zodpovednosť, ktoré farmaceuti majú a ktoré sú charakteristické pre ich činnosť.

V tomto kontexte rezort dodáva, že zmenou zákona v prevádzkovaní lekární pribudnú odborníci. „Navrhujeme zmeny v zriaďovaní verejných lekární v prospech pacienta, posilňujeme status lekárne ako odborného pracoviska. Fundovanosť zástupcov lekární prinesie pacientom garanciu kvalitných služieb,“ dodáva Z. Eliášová. Na margo avizovaného podania na Ústavný súd reaguje, že je to právo každého sťažovateľa.

Poznámka: TREND.sk patrí do vydavateľstva News and Media Holding, ktoré vlastní spolu s Dr. Maxom finančnej skupine Penta.