Veľké nadnárodné spoločnosti podliehajú od nového roka globálnej minimálnej dani z príjmov. Začali totiž platiť významné cezhraničné daňové reformy, ktorých cieľom je vybrať na daniach navyše až 220 miliárd dolárov, uvádza Financial Times. Takmer tri roky po tom, čo 140 krajín uzavrelo dohodu o odstránení dier v medzinárodnom systéme, začínajú niektoré veľké ekonomiky od januára uplatňovať sadzbu dane vo výške najmenej 15 percent na zisky spoločností. Ak je zisk nadnárodnej korporácie v jednej krajine zdanený pod touto sadzbou, ostatné krajiny si budú môcť účtovať dodatočný poplatok, vyplýva z dohodnutých pravidiel.

OECD odhaduje, že sa tým zvýšia ročné daňové príjmy až o deväť percent, čiže o 220 miliárd dolárov na celom svete. Hlavný analytik Centra pre medzinárodnú korporátnu daňovú zodpovednosť a výskum Jason Ward poznamenal, že reforma môže odradiť spoločnosti, aby „využívali daňové raje, a zároveň krajiny, aby ako daňové raje fungovali“.

Prvá vlna jurisdikcií, ktoré od januára implementujú globálnu minimálnu daň, zahŕňa EÚ, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Austráliu, Južnú Kóreu, Japonsko a Kanadu. Pravidlá sa budú vzťahovať na nadnárodné spoločnosti s ročným obratom vyšším ako 750 miliónov eur. Zúčastnených je aj niekoľko krajín, ktoré nadnárodné spoločnosti dlho považovali za svoje „daňové útočisko“, ako napríklad Írsko, Luxembursko, Holandsko, Švajčiarsko a Barbados. Predtým mali sadzbu dane z príjmu právnických osôb 5,5 percenta. USA ani Čína zatiaľ podobnú legislatívu nezaviedli, aj keď dohodu v roku 2021 podporili.

Prvým cieľom daňovej reformy, dohodnutej na úrovni krajín OECD, je prinútiť nadnárodné spoločnosti, aby platili vyššie dane tam, kde podnikajú. Druhým sa stanovuje globálna minimálna sadzba dane z príjmu právnických osôb. Keď niektoré štáty zavedú globálnu sadzbu, ostatné krajiny budú mať motiváciu urobiť to isté.

Ďalšie dôležité správy

Doláre
Neprehliadnite

Lekcie od bohatých. Prezradili osem spôsobov, ako výrazne ušetriť na daniach