Veľká Británia oznámila vo štvrtok najväčší balík protiruských sankcií za posledný rok a pol. Terčom nových postihov sú osoby zapojené do vojny na Ukrajine, ako aj africké žoldnierske skupiny a ruský agent spájaný s útokom novičkom v anglickom meste Salisbury v roku 2018.

Rozsah sankcií

Sankcie sa vzťahujú na dovedna 56 subjektov a jednotlivcov, pričom ich deklarovaným cieľom je uškodiť „vojnovej mašinérii a škodlivej činnosti Ruska na celom svete,“ informoval britský rezort diplomacie. Medzi sankcionovanými je aj desať subjektov sídliacich v Číne, ktoré údajne dodávajú ruskej armáde techniku či súčiastky.

Väčšina z týchto sankcií sa zameriava na spoločnosti sídliace v Rusku, Číne, Turecku a Kazachstane. Londýn ich viní z toho, že Rusku pomáhajú v agresii na Ukrajine tým, že mu dodávajú techniku, mikroelektroniku či komponenty do bezpilotných lietadiel. Medzi nimi sú aj firmy, o ktorých zdroje z európskych tajných služieb predpokladajú, že sa podieľajú na snahe Ruska o vytvorenie zbrojného programu v Číne.

Sankcionovaní jednotlivci

Najnovšie postihy sú okrem toho zamerané na 11 jednotlivcov a tri súkromné žoldnierske skupiny s väzbami na Kremeľ, ktoré pôsobia v Líbyi, Mali a Stredoafrickej republike, vrátane skupiny Africa Corps.

Medzi sankcionovanými je aj agent ruskej vojenskej spravodajskej služby (GRU) Denis Sergejev, ktorého Londýn obviňuje z pokusu o vraždu bývalého ruského špióna a dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije.

Skripaľovcov našli v marci 2018 v bezvedomí na lavičke v meste Salisbury na juhu Anglicka. Otrávení boli nervovoparalytickou látkou novičok, ktorý sa pri vyšetrovaní našiel aj na kľučke vchodových dverí Skripaľovho domu v tomto meste.

Londýn z otravy a pokusu o vraždu obviňuje troch ruských agentov GRU, a to Denisa Sergejeva, Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu, ktorí vo Veľkej Británii používali pseudonymy Sergej Fedotov, Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Britská polícia sa ale domnieva, že všetci traja sa nachádzajú v Rusku, s ktorým Veľká Británia nemá zmluvu o vydávaní osôb. Znamená to, že prakticky neexistuje šanca dostať ich pred súd v Spojenom kráľovstve.

Pri pokuse o vraždu Skripaľovcov prišli do kontaktu s novičkom zrejme nešťastnou náhodou aj iní dvaja britskí občania, Dawn Sturgessová a jej partner Charlie Rowley. V prípade Strugessovej, ktorá na následky otravy po niekoľkých týždňoch zomrela, sa v októbri začalo vo Veľkej Británii takzvané verejné vypočutie. V rámci neho odznelo, že Skripaľ sa domnieva, že jeho otravu nariadil samotný šéf Kremľa Vladimir Putin.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Veľká Británia uvalila sankcie na ruské dezinformačné PR agentúry