Keď William a Kate navštívili Jamajku, bývalá britská kolónia odhalila svoje plány stať sa druhým karibským ostrovom, ktorý krátko po sebe odstráni kráľovnú z čela štátu. Prvým bol Barbados, urobil vlani v novembri po takmer 400 rokoch vlády britského panovníka.

Prezidentke novozrodenej republiky Sandre Masonovej kráľovná odkázala: „Dobre, želám vám šťastie, mier a prosperitu v budúcnosti“. Barbados bol posledným z dlhého zoznamu krajín, ktoré sa odtrhli od britského impéria.

Nezávislosť si získalo 65 krajín

Fráza „Impérium, nad ktorou slnko nikdy nezapadá“, ktorá je pre niektorých Britov zdrojom veľkej hrdosti, už dlho neplatí pre Spojené kráľovstvo. Ako ukazuje infografika webu Statista, v priebehu rokov si nezávislosť doteraz nárokovalo 65 krajín. Prvým z nich boli Spojené štáty americké 4. júla 1776 (hoci Deklaráciu oficiálne uznala britská vláda až v roku 1783).

Infographic: Britain's Lost Empire | Statista You will find more infographics at Statista

V Škótsku to bolo len o vlások

Nedávny pokus o nezávislosť v Škótsku zlyhal po tom, čo sa v roku 2014 ostro vybojované referendum skončilo 55 percentami hlasov za zotrvanie v Spojenom kráľovstve. Hnutie za nezávislosť je však stále silné, pričom najväčšou politickou silou v krajine je stále Škótska národná strana.

Ďalšie dôležité správy

KK18 Moskva - Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová počas stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom lavrovom 10. februára 2022 v Moskve. FOTO TASR/AP
In this handout photo released by Russian Foreign Ministry Press Service, British Foreign Secretary Liz Truss speaks to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during their talks in Moscow, Russia, Thursday, Feb. 10, 2022. Britain's top diplomat has arrived in Moscow to try to defuse tensions raised by Russia's military bu
Neprehliadnite

Británia oznámila nové sankcie voči Rusku týkajúce sa leteckej dopravy