Britská vláda predstavila svoju dlhoočakávanú novú stratégiu v oblasti polovodičov. Investície do infraštruktúry, výskumu a bezpečnosti majú pomôcť Spojenému kráľovstvu diverzifikovať dodávateľský reťazec. Odrážajú podobné snahy západných spojencov o zníženie závislosti od ázijskej výroby počítačových čipov, ktoré sú nevyhnutné pre moderný život.

Podľa plánu získa polovodičový priemysel v krajine v nasledujúcom desaťročí vládne investície až do výšky jednej miliardy libier (1,15 miliardy eur). Táto sumu je nižšia než plánované stimuly americkej vlády pre toto odvetvie vo výške 52 miliárd dolárov (48,09 miliardy eur) aj program Európskej únie v hodnote 43 miliárd eur.

Peniaze od britskej vlády budú smerovať do výskumu a vývoja, dizajnu, duševného vlastníctva a špičkových polovodičov a zároveň pomôžu domácim firmám v ich rozvoji a raste. Prvých 200 miliónov libier poskytne Londýn v rokoch 2023 až 2025.

„Naša nová stratégia nasmeruje naše úsilie na to, kde sú naše silné stránky, v oblastiach ako výskum a dizajn, aby sme si mohli vybudovať konkurenčnú výhodu na globálnej scéne,“ povedal premiér Rishi Sunak.

Zbavovanie sa závislosti

Cieľom stratégie je podpora domáceho čipového priemyslu, ako aj zmiernenie problémov v dodávateľskom reťazci a ochrana národnej bezpečnosti Spojeného kráľovstva.

Polovodiče sa používajú v širokej škále produktov –od áut a smartfónov až po domáce spotrebiče či prístroje v zdravotníctve. Väčšina svetových technicky vyspelých čipov sa vyrába v Ázii, najmä na Taiwane a v Južnej Kórei, čo sa ukázalo ako problém počas pandémie koronavírusu. To viedlo k nedostatku hotových produktov.

Sunak, ktorý je v Japonsku na summite skupiny G7, a japonský premiér Fumio Kišida 18. mája podpísali partnerstvo v oblasti polovodičov s cieľom zlepšiť dodávateľský reťazec, pričom Japonsko investuje vo Veľkej Británii 22 miliárd dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Kráľ Charles III.
Neprehliadnite

Nedoriešením brexitovej dohody hrozí Británii zánik automobilových tovární, varuje Stellantis