Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela pokojne vo štvrtok popoludní, bola najdlhšie vládnucim monarchom v dejinách Británie – na tróne bola 70 rokov, píše agentúra AFP. Vládla o sedem rokov dlhšie ako kráľovná Viktória. Na trón nastúpila 6. februára 1952 po smrti svojho otca, kráľa Juraja VI.

Novým kráľom Spojeného kráľovstva sa stal v momente Alžbetinho úmrtia jej najstarší syn Charles (73). Agentúra AP poznamenala, že samotná korunovácia sa môže konať až o niekoľko mesiacov. Charles bude používať oslovenie kráľ Charles III. (Karol III.).

Následníkom trónu sa stal kráľovnin vnuk, princ William.

Vo vyhlásení Buckinghamského paláca sa uvádza, že nový panovník Charles a jeho manželka Camilla zotrvajú vo štvrtok večer na zámku Balmoral a do Londýna sa vrátia v piatok.

Lekári kráľovnej vyjadrili vo štvrtok znepokojenie v súvislosti s jej zdravotným stavom. Na škótsky zámok Balmoral následne pricestovali členovia kráľovskej rodiny – princovia Charles, Andrew a Edward a princezná Anna, ako aj Alžbetin vnuk princ William. Na ceste do kráľovninho sídla je aj princ Harry.

Vlajka na Windsorskom zámku, ktorý bol kráľovninou hlavnou rezidenciou od roku 2011, bola stiahnutá na pol žrde, rovnako ako aj vlajka na Buckinghamskom paláci.

Princ Charles sa stal kráľom Charlesom III.

Princ Charles je kráľom Spojeného kráľovstva, stal sa ním vo štvrtok v okamihu úmrtia svojej matky, kráľovnej Alžbety II. Korunovácia ho však ešte len čaká. Na svojej internetovej stránke o tom informujú odborníci z The Constitution Unit Londýnskej univerzity (UCL).

Zaručuje to zákon „Rex nunquam moritur", čo v preklade znamená „kráľ nikdy nezomiera". Vďaka tomu môžu prejsť na nasledovníka trónu panovnícke právomoci automaticky. Nevzniká teda stav bezvládia.

Titul Hlavy Spoločenstva národov (Commonwealth) síce dedičný nie je, Charles však zdedí aj ten. Dôvodom je vyhlásenie z roku 2018, v ktorom hlavy vlád jednotlivých súčastí Commonwealthu potvrdili prechod titulu po úmrtí kráľovnej na Charlesa.

Spojené kráľovstvo je jediná európska monarchia, v ktorej sa korunovácie panovníkov stále vykonávajú. Korunovácie sú pritom platené z vládneho rozpočtu. Z Charlesa sa korunováciou stane kráľ Charles III. (Karol III.).

Na tento moment sa Charles pripravoval celý život. Na rozdiel od svojej matky, ktorá začala vládnuť ako 26-ročná, začína Charles panovať ako starý muž.

Nového panovníka čaká návšteva všetkých štyroch častí kráľovstva, rovnako ako prijatie sľubov poslancov oboch komôr britského parlamentu.

Mnohí dlho tvrdili, že kráľovná by mala pre svoj vek abdikovať a na trón „pustiť" Charlesa. Takto jednoducho to však nie je legislatívne možné. Pozbaviť sa panovníckej moci možno len regentstvom alebo abdikáciou, pričom oboje by si vyžadovalo kroky vo všetkých 15 oblastiach Commonwealthu, kde je kráľ hlavou štátu. To, či by k takémuto kroku pristúpil Charles a trón by prenechal synovi Williamovi, však podľa odborníkov nie je pravdepodobné.

Regentstvo je možné dosiahnuť len z dôvodu duševnej alebo telesnej poruchy, ktorá zamedzuje výkon kráľovskej funkcie. Na abdikáciu je zasa potrebné vytvoriť právny akt, v ktorom by kráľ deklaroval odstúpenie od moci. S tým by však musel súhlasiť aj parlament ako orgán zodpovedný za regulovanie nástupníckej línie.

V praxi sa však môže vyvinúť neformálne alebo „mäkké" regentstvo, pri ktorom iní členovia kráľovskej rodiny prevezmú niektoré z povinností panovníka. Tak to bolo aj pri kráľovnej, ktorá dlhší čas nepodnikala dlhé cesty do zahraničia.

Po úmrtí kráľovnej Alžbety II. sa spustila operácia Jendnorožec

Oznámením o úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá zomrela vo štvrtok popoludní na škótskom zámku Balmoral, sa v Británii spustila operácia Jednorožec (Unicorn). TASR správu prevzala z britského denníka The Herald a stanice BBC.

Pôvodný plán postupu v prípade, že by britská panovníčka zomrela v Londýne, mal označenie London Bridge. Alžbeta II. však zomrela vo svojom škótskom sídle, britské úrady preto uviedli do chodu operáciu Jednorožec.

Telo zosnulej panovníčky prevezú po 48 hodinách od úmrtia z Balmoralu do zámku Holyrood a odtiaľ do Katedrály svätého Gilesa v Edinburghu, kde sa uskutoční bohoslužba za účasti členov kráľovskej rodiny, píše BBC. Následne rakvu dopravia britským kráľovským vlakom zo stanice Wawerley do Londýna. Na každej stanici, ktorou bude vlak prechádzať, bude postavená čestná stráž.

Okamžite po správe o úmrtí panovníčky svoju činnosť pozastavil britský parlament aj zákonodarné zbory v Škótsku, Walese a Severnom Írsku.

Oficiálna webstránka britskej kráľovskej rodiny sa zahalila do čiernej farby a aktuálne uvádza len informáciu o Alžbetinej smrti. Vlajky na Buckinghamskom paláci spustili na pol žrde.

Pohreb Alžbety II. by sa mal podľa protokolu konať o desať dní vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Tento deň bude zároveň dňom štátneho smútku. Británia si panovníčku uctí dvomi minútami ticha. Pozostatky kráľovnej následne uložia v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor.

Svetoví lídri v kondolenciách vyzdvihujú rolu Alžbety II.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojej reakcii na úmrtie britskej panovníčky Alžbety II. uviedol, že „stelesňovala kontinuitu a jednotu britského národa počas 70 rokov".

Vo svojom statuse na Twitteri Macron napísal: „Zachovám si spomienku na priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá ovplyvnila svoju krajinu a svoje storočie ako nikto predtým".

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí a vo svojom tvíte zdôraznila: „Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie."

Taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako „výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov".

Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov „s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii".

Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka „zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby."

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijal správu o smrti kráľovnej Alžbety II. s hlbokým smútkom a jej skon označil za nenapraviteľnú stratu. Svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine, ako aj národom Británie a Spoločenstva národov vyjadril Zelenskyj prostredníctvom sociálnych sietí.

Ako informovala agentúra AFP, mnohí nemeckí politici označili zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za „symbol zmierenia" po dvoch svetových vojnách.

„Jej záväzok k nemecko-britskému zmiereniu po hrôzach druhej svetovej vojny zostane nezabudnutý," konštatoval nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zasa uviedol, že štátna návšteva kráľovnej v povojnovom Nemecku v roku 1965 bola „dôležitým signálom zmierenia po dvoch zničujúcich svetových vojnách".

Prejav sústrasti britskej kráľovskej rodine, britskej vláde, občanom Británie i Spoločenstva národov zaslal aj španielsky premiér Pedro Sánchez či belgický kráľ Filip.

Alžbeta II. bola podľa Sáncheza osobnosťou celosvetového významu, „svedkyňou a tvorkyňou britskej a európskej histórie."

Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za ikonu a dodal, že považuje za česť, že sa s ňou mohol osobne stretnúť.

„Ikona, symbol moci, kultúry a tradícií Spojeného kráľovstva... Mal som tú česť sa s ňou osobne stretnúť. Nech odpočíva v pokoji," napísal Morawiecki na svojom Facebooku.

Pakistanský prezident Árif Alví vo svojej reakcii označil kráľovnú Alžbetu II. za „veľkú a dobrotivú vládkyňu". Dodal, že jej odchod zanecháva „obrovské prázdno". Uviedol však, že Alžbeta II. bude „zlatými písmenami zapísaná v análoch svetových dejín".

Šéf NATO i britská premiérka Trussová si uctili zosnulú kráľovnú

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril vo štvrtok úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím britskej kráľovnej Alžbety II., pričom ocenil jej vládnutie počas siedmich desaťročí. Informovala o tom agentúra AFP.

„Som hlboko zarmútený úmrtím Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. Počas viac než 70 rokov bola príkladom nezištného vládnutia a služby verejnosti," napísal Stoltenberg na sociálnej sieti Twitter.

„Moja úprimná sústrasť kráľovskej rodine, našim spojencom v NATO Spojenému kráľovstvu a Kanade a ľudu Spoločenstva národov," dodal.

Britská premiérka Liz Trussová vo štvrtok krátko po oznámení Alžbetinho úmrtia uviedla, že britská panovníčka bola „milovaná a obdivovaná na celom svete".

„Smrť Jej Veličenstva kráľovnej je obrovským šokom pre národ a pre svet," povedala Trussová v krátkom prejave na schodoch svojho sídla na Downing Street - len dva dni po tom, čo ju kráľovná Alžbeta II. vymenovala za novú premiérku krajiny, píše AFP.

Johnson: Kráľovná Alžbeta II. mala jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil deň úmrtia kráľovnej Alžbety II. za najsmutnejší deň Británie, keďže zosnulá panovníčka mala podľa neho „jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými". Johnson to vo štvrtok uviedol na svojom účte na Twitteri, informuje TASR.

„Kráľovná bola taká nadčasová a úžasná, až sa obávam, že sme ako deti verili tomu, že bude pokračovať stále ďalej a ďalej," napísal Johnson. Dodal, že Alžbeta II. bola v mnohých ohľadoch najlepšou panovníčkou v britských dejinách.

„Nielen že zmodernizovala konštitučnú monarchiu, ale dala krajine následníka trónu, ktorý ponesie jej dedičstvo a ktorého zmysel pre povinnosť je v súlade s (hodnotami) jeho matky a vlasti," dodal bývalý premiér.

Johnson zároveň uviedol, že mnohí ľudia si až teraz uvedomili, „čo pre nich kráľovná znamenala, aké veci urobila a ako veľmi ju milovali". Ocenil tiež kľúčovú úlohu, ktorú panovníčka nesebecky niesla v súvislosti s jednotou a kontinuitou britskej monarchie.

Úctu zosnulej Alžbete II. vyjadril Biely dom i bývalí prezidenti USA

Americký prezident Joe Biden vzdal úctu vo štvrtok zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II., ktorú nazval „štátničkou neprekonateľnej dôstojnosti". Dodal, že sa teší na spoluprácu s novým panovníkom, kráľom Karolom III, s ktorým ho už teraz podľa jeho slov spája „blízke priateľstvo". TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Biden vo vyhlásení s manželkou Jill povedal, že kráľovná Alžbeta II., ktorá bola na tróne 70 rokov, prehĺbila spojenectvo Británie a Spojených štátov. Dodal, že prispela k tomu, aby bol vzťah oboch krajín mimoriadny.

Ako sa ďalej píše vo vyhlásení Bieleho domu, Alžbeta II. bola „viac než panovníčkou" a bola zdrojom hrdosti pre mnohé generácie Britov.

Bývalý americký prezident Barack Obama ocenil Alžbetu II. za jej „neúnavnú, dôstojnú verejnú službu". „Moja manželka Michelle a ja sme mali to šťastie, že sme spoznali Jej Veličenstvo a veľa pre nás znamenala," uviedol Obama vo vyhlásení.

Vláda Alžbety II. sa podľa slov Obamu vyznačovala „pôvabom, eleganciou a neúnavnou pracovnou etikou", pričom „vzdorovala nástrahám a očakávaniam kladeným na ženy jej generácie".

Bidenov predchodca v Bielom dome Donald Trump vo vyhlásení uviedol, že Alžbeta II. zostane v pamäti „pre jej vernosť svojej krajine a jej neochvejnú oddanosť svojim krajanom", píše agentúra AP. „Melania a ja si navždy budeme vážiť čas strávený s kráľovnou a nikdy nezabudneme na veľkorysé priateľstvo, veľkú múdrosť a úžasný zmysel pre humor Jej Veličenstva," dodal Trump.

Úprimnú sústrasť vyjadrili tiež americkí exprezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Jimmy Carter.

OSN a USA vyjadrili úctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres vyjadril vo štvrtok úctu britskej kráľovnej Alžbete II., najdlhšie vládnucej panovníčke, ktorá zomrela vo veku 96 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

„Ako najdlhšie žijúca a najdlhšie panujúca hlava štátu v Spojenom kráľovstve bola kráľovná Alžbeta II. na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien," uviedol Guterres vo vyhlásení.

Hlbokú sústrasť v súvislosti s úmrtím Alžbety II. vyjadril vo štvrtok aj Biely dom. Ako uviedol, bola vodkyňou jedného z najsilnejších spojencov Spojených štátov.

„Naše srdcia a naše myšlienky sú s rodinnými príslušníkmi kráľovnej (a) s ľudom Spojeného kráľovstva," uviedla niekoľko minút po oznámení úmrtia britskej panovníčky hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.

Čaputová: Kráľovná Alžbeta II. sa stala príkladom a inšpiráciou

Kráľovná Alžbeta II. sa počas svojej 70-ročnej vlády stala príkladom a inšpiráciou pre všetkých. Vo štvrtok to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá po správe o úmrtí panovníčky vyjadrila sústrasť celej kráľovskej rodine aj obyvateľom Británie a Commonwealthu.

„Sedem desaťročí neochvejného vodcovstva a oddanosti službe svojej vlasti v priebehu mnohých svetových zmien urobilo z kráľovnej Alžbety II. príklad a inšpiráciu pre nás všetkých," napísala Čaputová na Twitteri.

Heger: S odchodom Alžbety II. sa končí jedna etapa v ľudských dejinách

Alžbeta II. bola váženou a rešpektovanou panovníčkou, symbolom novodobej monarchie. S jej odchodom sa končí celá jedna etapa v ľudských dejinách. Vyhlásil to premiér SR Eduard Heger a vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ľudu Spojeného kráľovstva a krajinám britského Commonwealthu.

Spôsob, akým vládla svojej krajine a pristupovala k ťažkým okamihom v osobnom či verejnom živote je podľa premiéra inšpiráciou pre všetkých. „Vždy z nej vyžarovala sila a dôstojnosť. Dokonca aj vo chvíľach, keď pochovávala milovaného manžela princa Phillipa. Pretože Alžbeta II. nebola len kráľovnou, ale aj manželkou a matkou," vyhlásil Heger.

Pripomenul, že Alžbeta II. na trón nastúpila ako mladá 26-ročná žena a odvtedy každý deň neúnavne a dôsledne pracovala pre svoju krajinu. „V službe národu strávila neuveriteľných 70 rokov, za čo jej patrí nesmierna úcta, obdiv a vďaka," skonštatoval predseda vlády.

Kollár: Osobnosť Alžbety II. obrusovala hrany sporov

Osobnosť kráľovnej Alžbety II. obrusovala hrany sporov vnútri kráľovstva a zabezpečovala jeho stabilitu. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár. Doplnil, že britská panovníčka opúšťa svoju vlasť v zložitom období a jej nasledovník bude musieť vyvinúť veľké úsilie, aby sa jej vyrovnal. Pripomenul tiež jej návštevu Slovenska v roku 2008. Šéf parlamentu vyjadril úprimnú sústrasť občanom Spojeného kráľovstva a celého Spoločenstva národov.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o smrti jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. Na trón nastúpila v zložitom období dejín svojej krajiny, keď postupne zanikala britská koloniálna ríša a vytváral sa nový zväzok niekdajších krajín britskej koruny - Spoločenstvo národov. Hoci z hľadiska britských ústavných princípov nemala priamy vplyv na výkonnú moc, jej osobnosť v mnohom uľahčila procesy dekolonizácie i vytváranie novej podoby Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska," uviedol predseda parlamentu v stanovisku, ktoré zaslala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Návšteva britskej panovníčky na Slovensku v roku 2008 patrí podľa Kollára k tým najvýznamnejším udalostiam v našej novodobej histórii. „Pamätné je najmä jej odhalenie pamätníka na dunajskom nábreží v Devíne, ktoré symbolizovalo našu obnovenú príslušnosť k západnej civilizácii," pripomenul. Šéf parlamentu je presvedčený, že Alžbeta II. zostane navždy v srdciach svojich spoluobčanov i pokojamilovnej populácie sveta.

Zeman: Kráľovná Alžbeta II. navždy zostane v našich srdciach

Hlboký zármutok nad smrťou britskej panovníčky Alžbety II. vyjadril vo štvrtok český prezident Miloš Zeman. Uviedol to jeho hovorca Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Jej oddaná služba monarchii, nesmierna pokora a vznešenosť zostane navždy v našich srdciach," odkázal český prezident prostredníctvom hovorcu.

Sústrasť britskej kráľovskej rodine, obyvateľom Británie a Spoločenstvu národov vyjadril aj český premiér Petr Fiala. „Odišla veľká osobnosť svetových dejín. So šarmom, gráciou a silou veľkej panovníčky previedla Spojené kráľovstvo ťažkými aj dobrými časmi," dodal úrad vlády.

Pred Buckinghamským palácom sa zhromaždili davy ľudí

Smrťou kráľovnej Alžbety II. sa v Británii končí jedna éra, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters. Správy o zhoršujúcom sa zdravotnom stave panovníčky sa objavili vo štvrtok krátko po poludní a davy miestnych obyvateľov i turistov sa počas dňa napriek silnému dažďu zhromažďovali pred Buckinghamským palácom, aby jej vyjadrili podporu.

Pred bránami paláca sa napriek prudkému dažďu zišli postupne stovky ľudí, kým predstavitelia kráľovskej rodiny odcestovali do kráľovninho škótskeho sídla Balmoral, kde bola Alžbeta II. pod dohľadom zdravotníkov a v popoludňajších hodinách zomrela.

Mnoho ľudí, z ktorých niekoľkí mali v rukách kvety, pochádzali z krajín mimo Británie. „Dotýka sa to aj mňa ako Francúzky," uviedla študentka Chloe Papeilová. „Je súčasťou anglickej kultúry, ale aj svetovej kultúry."

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Windsor - Britská kráľovná Alžbeta II. sa usmieva počas stretnutia so švajčiarskym prezidentom Ignaziom Cassisom a jeho manželkou Paolou Cassisovou na Windsorskom hrade vo štvrtok 28. apríla 2022. FOTO TASR/AP   

Britain's Queen Elizabeth II smiles while receiving the President of Switzerland Ignazio Cassis and his wife Paola Cassis during an audience at Windsor Castle in Windsor, England, Thursday, April 28, 2022. (Dominic Lipinski/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Do sídla Alžbety II. v Balmorale už pricestovali všetky jej deti