Vedúci predstavitelia Azerbajdžanu a Arménska odmietli v utorok myšlienku viesť mierové rozhovory, pričom sa navzájom obvinili z marenia rokovaní o Náhornom Karabachu. Počas troch dní ťažkých bojov tam zahynuli už desiatky ľudí, pripomenula agentúra AP.
Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev pre ruskú štátnu televíznu stanicu Rossija 1 uviedol, že Baku je odhodlané rokovať o riešení situácie, ale Arménsko bráni procesu.
„Arménsky premiér verejne vyhlasuje, že Karabach je Arménsko, bodka. O akom rokovacom procese môžeme v takomto prípade hovoriť?“ pýtal sa Alijev.
Fighting between Armenia and Azerbaijan rages in disputed Nagorno-Karabakh region https://t.co/IaYIzKjhn1
— BBC News (World) (@BBCWorld) September 28, 2020
Poznamenal, že podľa zásad sprostredkovaných Minskou skupinou Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá bola založená v roku 1992 s cieľom vyriešiť konflikt, „územia okolo bývalej Náhornej karabašskej autonómnej oblasti by mali byť prevedené na Azerbajdžan“.
Alijev uviedol, že ak arménsky premiér Nikol Pašinjan povie, „že Karabach je Arménsko a že by sme mali rokovať s takzvaným bábkovým režimom Náhorného Karabachu, snaží sa narušiť formát rokovaní, ktorý existuje už 20 rokov“.
Šéf OSN rokuje s Azerbajdžanom a Arménskom. Počas bojov zahynulo už 84 arménskych separatistov
Pašinjan zase pre Rossiju 1 povedal, že „je veľmi ťažké hovoriť o rokovaniach, keď prebiehajú konkrétne vojenské operácie“. Podľa jeho slov nemá konflikt vojenské riešenie, pričom vyzval na kompromis. Ale najskôr musí Azerbajdžan „okamžite ukončiť agresiu voči Náhornému Karabachu a Arménsku“, zdôraznil Pašinjan.
„Všetci to vnímame ako existenčnú hrozbu pre našu krajinu, v zásade to vnímame ako vojnu, ktorá bola vyhlásená Arménom, a naši ľudia sú teraz jednoducho nútení využiť právo na sebaobranu,“ dodal arménsky premiér.
Objektív: Ako sa z Cypru stal moskovský trójsky kôň, ktorý ohrozuje európsku súdržnosť
Od nedele hlásilo ministerstvo obrany Náhorného Karabachu 84 zabitých vojakov. Alijev uviedol, že na strane Azerbajdžanu zahynulo 11 civilistov, o vojenských obetiach nehovoril. Obe krajiny sa v utorok navzájom obviňovali z ostreľovania svojich území mimo oblasti Náhorného Karabachu.
Náhorný Karabach, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska.