Vedci dlhé roky propagovali myšlienku, že striedma konzumácia alkoholu prispieva k dlhovekosti. Pohár červeného vína podľa nich vďaka protizápalovým účinkom chránil zdravie srdca a ciev. Hlavné zdravotnícke organizácie sa s ich tvrdeniami nikdy nestotožnili a varovali, že konzumácia alkoholu vo všeobecnosti zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Škodlivosť striedmej konzumácie alkoholu potvrdili mnohé nedávne štúdie. Rozsiahla metaanalýza z roku 2023 prehodnotila 107 výskumov uskutočnených za posledných 40 rokov a dospela k záveru, že žiadne množstvo alkoholu nezlepšuje zdravie. Podľa štúdie z roku 2022 konzumácia už aj malého množstva ohrozuje zdravie srdca. V tom istom roku publikoval časopis Nature závery výskumu, ktorý zistil, že pitie jedného až dvoch pohárov denne súvisí so zmenšovaním mozgu.
Je teda jasné, že žiadne množstvo alkoholu nie je pre zdravie človeka prospešné, píše denník The New York Times, ktorý sa pozrel na to, ako veľmi tieto nápoje škodia jednotlivcom a spoločnosti ako celku.
Dva poháre alkoholu týždenne skracujú život v priemere o menej než týždeň. Konzumenti siedmich pohárov týždenne sa pripravujú zhruba o dva a pol mesiaca. Tí, ktorí pijú päť a viac drinkov denne, môžu v priemere prísť o vyše dva roky života. Tim Stockwell z Kanadského inštitútu pre výskum užívania návykových látok zdôraznil, že ide o všeobecné hodnoty, keďže je nemožné predpovedať vplyv na konkrétnu osobu.
Viaceré vlády už na nové výskumy reagovali zmenou postoja. Írsko sa v roku 2023 stalo prvou krajinou, ktorá začala uverejňovať varovanie pred zvýšeným rizikom vzniku rakoviny nielen na etiketách cigariet, ale aj alkoholických produktov. Kanada zvažuje revidovanie smerníc, podľa ktorých by jeden až dva poháre týždenne predstavovali pre zdravie „nízke riziko“ a tri až šesť pohárov „stredné“.
Individuálne riziko spojené so striedmou konzumáciou je síce relatívne malé, no v spoločnosti ako takej môže byť alkohol problémom. Ľudia, ktorí mu holdujú, totiž často neohrozujú iba seba, ale aj ostatných. Niektorí začnú byť oveľa agresívnejší a vyvolávať potýčky, iným zas ani „zvýšená hladinka“ nezabráni sadnúť si za volant a ohroziť ďalších účastníkov premávky.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že počet úmrtí spojených s alkoholom v Spojených štátoch každým rokom stúpa. V rozmedzí rokov 2020 až 2021 táto miera vzrástla o 29,3 percenta v porovnaní s údajmi z rokov 2016 a 2017. Môžu za to hlavne príchod pandémie, väčšia dostupnosť alkoholu a jeho nedávny pokles cien.