Investori a hľadači večnej mladosti vkladajú čoraz viac nádejí do konceptu „únikovej rýchlosti dlhovekosti“. Pri vymýšľaní názvu sa vedci inšpirovali fyzikálnym princípom kozmickej rýchlosti, ktorý hovorí o tom, že objekty môžu pri určitej rýchlosti uniknúť príťažlivej sile zemskej gravitácie, píše Business Insider.
Úniková rýchlosť dlhovekosti pracuje s podobným predpokladom – že v nie príliš vzdialenej budúcnosti budú ľudia schopní uniknúť vplyvu smrti a žiť naveky. Nový koncept je teda akousi bránou k nesmrteľnosti, ktorá by vzhľadom na rýchly pokrok v oblasti výskumu starnutia mohla byť realitou už o niekoľko desaťročí.
Vedcom sa darí nachádzať efektívne spôsoby obnovy buniek, vďaka čomu budú ľudia schopní exponenciálne zlepšovať kvalitu svojich životov. Očakávaná dĺžka života bude rásť rýchlejšie, než budú stíhať žiť, a priblížia sa tak nesmrteľnosti. Sourav Sinha, šéf stratégie v Longevity Vision Fund, si myslí, že vedci prelom dosiahnu v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí. Potrebujú k tomu len tie správne investície.
Čoraz viac uznávaných priekopníkov v oblasti výskumu starnutia podpisuje "Dublinskú deklaráciu dlhovekosti“, ktorá vyzýva vedeckú obec, aby sa zamerala hlavne na zvrátenie biologických procesov starnutia na bunečnej úrovni. Starý spôsob výskumu, kde sa vedci snažia vyliečiť jednu chorobu za druhou, je podľa autorov deklarácie príliš pragmatický a zdĺhavý.
Bližšie, než si myslíme
Futurista a filozof Nick Bostrom, ktorý vedie výskumné centrum na Oxfordskej univerzite, verí, že vedci majú morálnu povinnosť pokúsiť sa ľuďom zabezpečiť to, aby si aj v starobe zachovali skvelé zdravie. Obáva sa však, že vedecký pokrok v tejto oblasti je príliš pomalý, a to aj napriek značným investíciám do výskumu dlhovekosti.
„Keby sme boli pred 20 či 30 rokmi ambicióznejší, tak by sme už zrejme boli trochu ďalej,“ povedal Bostrom pre Insider. Súčasná veda podľa neho potrebuje „nadupaný“ druh umelej inteligencie, ktorý by ovládol oblasť vývoja liekov.
Farmaceutické spoločnosti už začali skúmať, ako by dokázali využiť AI na hľadanie lepších liečebných metód. Ak by umelá inteligencia dokázala nájsť liek na všetky neduhy starnutia, tak by vedci mohli ľudstvu zabezpečiť naozaj „nekonečnú dĺžku života“, dodal Bostrom.
Absurdný nonsens
Zatiaľ neexistuje žiadny liek, ktorý by starým ľuďom dokázal navrátiť mladosť. Mnoho výskumov skončilo totálnou katastrofou. Boj proti jednému problému spojenému so starnutím môže, naopak, zvýšiť riziko vzniku ďalších chorôb, akou je rakovina. Niektoré zo základných mechanizmov starnutia totiž môžu často slúžiť ako ochrana pred inými problémami.
Vedec Thomas Perls vedie jednu zo svetovo najväčších a najdôkladnejších štúdií na výskum ľudí vo veku sto a viac rokov. Myšlienka „únikovej rýchlosti dlhovekosti“ je podľa neho absurdná a hlúpa, no chápe nadšenie investorov. „Miliardári, samozrejme, videli, že ak na riešenie určitého problému minú veľa peňazí, tak sa im to podarí,“ dodal Perls.
Nadácia Longevity Escape Velocity Foundation tento rok spustila úplne prvú štúdiu omladzovania myší za tri milióny dolárov, ktorú financuje výhradne z darov a zahŕňa liečbu kmeňovými bunkami, génové terapie na predlžovanie telomérov a liečbu rapamycínom – lacnou pilulkou proti rakovine. Cieľom vedcov je poskytnúť myšiam jeden rok zdravého života navyše.