Americkým vedcom sa podarilo pri testovaní lieku dramaticky zvrátiť proces starnutia u zvierat. Použili látku, ktorá v konečnom dôsledku omladila svaly myší. Premenu možno podľa vedcov prirovnať k omladeniu svalov šesťdesiatročného človeka na svaly dvadsiatnika, aj keď bez toho, aby sa podarilo svaly zároveň posilniť. Informovala o tom na svojej interentovej stránke britská televízia BBC.

V štúdii vedci identifikovali úplne nový mechanizmus starnutia. Hoci sa starnutie vo všeobecnosti považuje za nezvratné, výskumníci z Harvardskej medicínskej univerzity ukázali, že niektoré jeho aspekty je možné zvrátiť. Výsledky štúdie označili ďalší vedci za vzrušujúce.

Výskumníci sa zamerali na chemickú látku zvanú NAD, ktorej hladina vo všetkých bunkách tela vekom postupne prirodzene klesá. Tým sa podľa vedcov narúša získavanie energie, čo v konečnom dôsledku vedie k starnutiu. Výsledky experimentov ukázali, že keď výskumníci podali myšiam istú chemickú látku, myši ju dokázali prirodzene premeniť na látku NAD potrebnú na odstránenie stôp času.

Po týždni užívania lieku boli svaly dvojročnej myši podobné svalom šesťmesačnej, a to z hľadiska mitochondriálnej funkcie, úbytku svalstva, zápalov a inzulínovej rezistencie.

“Veríme, že je to dôležité zistenie,” vyjadrila sa doktorka Ana Gomesová z oddelenia genetiky na harvardskej škole. Tvrdí, že sila sa svalom môže vrátiť po dlhšom užívaní lieku.

Stále by sa však nedosiahlo celkové zastavenie starnutia, keďže skracovanie telomér a poškodenie DNA by podanie lieku nezastavilo. “Na starnutí sa podieľa viacero faktorov, nie iba jeden komponent. Preto je ťažké zasiahnuť voči nemu komplexne,” uviedla A. Gomesová.

Výskumný tím chce s klinickými štúdiami začať v roku 2015. A. Gomesová pripúšťa, že využitie lieku pre ľudí je zatiaľ otázkou vzdialenej budúcnosti, no vyjadrila presvedčenie, že liek by nemuseli začať užívať už mladí ľudia.

“Ak by sme s terapiou začali vo veku štyridsať rokov, mohli by sme mať omnoho priaznivejšie vyhliadky na dobré zdravie vo vyššom veku. No potvrdiť to bude možné až po vykonaní klinických štúdií,” dodala lekárka.

Profesor Tim Spector sa vyjadril, že ide o zaujímavé a vzrušujúce zistenia, aj keď cesta k dokázaniu toho, že liek bez vážnejších vedľajších účinkov dokáže zaúčinkovať proti starnutiu u ľudí, je ešte dlhá.

“Treba poznamnenať, že nie je vidieť žiadne zmeny v myši samotnej,” argumentoval doktor Ali Tavassoli z Univerzity v Southamptone.

To môže mať viaceré dôvody. Jednou možnosťou je, že liečba musí trvať dlhšie, aby zmeny, ktoré sa objavili v bunkách, ovplyvnili celý organizmus. Druhou, že biochemické zmeny samé o sebe nie sú dostatočné pre zvrátenie fyzických zmien spojených so stranutím u myší. Ktorá z týchto možností je správna, by mali ukázať ďalšie štúdie.