„Táto skutočnosť paralyzuje ústavy a vážne ohrozuje našu budúcnosť. Na stretnutí vystúpia predstavitelia Predsedníctva SAV, Snemu SAV a Odborového zväzu SAV, ktorí budú informovať o vzniknutej situácii. Zhromaždenie sa uskutoční aj v Košiciach. Na podujatí bude možné podporiť svojím podpisom výzvu štátnym orgánom, aby sa urýchlene postarali o nápravu vzniknutého stavu,“ informujú členovia Veda chce žiť! na svojom webe.

Protesty môžu pokračovať

Organizátori vyzývajú ministerstvo školstva, aby si bezodkladne splnilo svoju zákonnú povinnosť a zapísalo organizácie SAV do registra verejných výskumných inštitúcií.

„Ministerstvo k vykonaniu tohto kroku disponuje všetkými podkladmi vrátane tých, ktoré požadovalo nad rámec zákona. Apelujeme na najvyšších ústavných činiteľov, predsedu vlády Petra Pellegriniho, predsedu parlamentu Andreja Danka a prezidenta republiky Andreja Kisku, aby v rámci svojich kompetencií vyvinuli aktivity, ktoré by pomohli k splneniu tejto požiadavky.“

„Očakávame, že najneskôr do ôsmeho augusta si ministerstvo svoju povinnosť splní a všetky organizácie SAV do registra verejných výskumných inštitúcií zapíše. V opačnom prípade budeme vo verejných protestoch pokračovať,“ píše sa vo výzve.

Lubyová tvrdí, že ministerstvu chýbajú dokumenty

Parlament v minulom roku schválil zákon o verejnej výskumnej inštitúcii. Podľa tohto zákona sa mali od prvého júla organizácie SAV stať verejnými výskumnými inštitúciami. Akadémia mala do prvého apríla 2018 predložiť na ministerstvo školstva prvé podklady potrebné na transformáciu inštitúcií z rozpočtovo príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie a do 31. mája kompletnú dokumentáciu.

Ministerstvo školstva tvrdí, že našlo v dodaných podkladoch asi 40 nezrovnalostí. „Ešte 21. mája sme zaslali SAV výzvu na doplnenie potrebnej dokumentácie, ale doklady nie sú kompletné dodnes, nebolo preto možné vykonať registráciu,“ povedala šéfka rezortu školstva Martina Lubyová 10. júla na brífingu.

Dodala, že ministerstvo „potrebuje, aby SAV dodala vnútorné predpisy jednotlivých ústavov a ich zoznam majetku”.

Absurdná požiadavka ministerky

Na absurdnosť tejto požiadavky poukázala právnická kancelária Taylor Wessing, ktorá pre SAV vypracovala právnu analýzu: „Inštitúcia, ktorá ešte nevznikla, nemôže predložiť vnútorný predpis.“ Jednotlivé ústavy SAV totiž predtým, ako ich ministerstvo zapíše do registra, právne neexistujú.

„Ak boli splnené ostatné podmienky transformácie, tak majetky a práva prešli na verejné výskumné inštitúcie,“ vyplýva tiež z analýzy. Na základe nej analýzy podala akadémia podnet na Generálnu prokuratúru SR za nečinnosť ministerstva školstva vo veci transformácie SAV.

Z právnej analýzy podľa akadémie jednoznačne vyplýva, že ministerstvo školstva je povinné zapísať verejné výskumné inštitúcie do registra, keďže mu táto povinnosť (nie možnosť) vyplýva zo Zákona o SAV.

Vedci si hradia cesty z vlastného vrecka

Ministerstvo si pri transformácii všimlo, že dochádzalo k netransparentnému konaniu pri evidencii majetku SAV. Nehnuteľný majetok uviedla bez špecifikácie a podpisu, iba s odkazom na číslo listu vlastníctva. Hnuteľný majetok a iné práva a pohľadávky neuviedla vôbec.

„Nemohli sme súhlasiť so spôsobom identifikácie hnuteľného majetku, ktorý bol uvedený neurčito a bez údajov, ktoré by ho umožnili identifikovať a oceniť. Napríklad bola tam identifikácia len inventárnym číslom a slovom superpočítač, mikroskop či traktor. My sme požadovali jednoznačnú identifikáciu majetku v súlade s inventárom. Za toto je ministerstvo obviňované, že stupňovalo požiadavky?“ pýta sa M. Lubyová.

Akadémia trvá na tom, že si svoje povinnosti potrebné na transformáciu splnila. „Inštitúcie momentálne nemôžu nakladať s peniazmi na nákup techniky, služobné cesty si zamestnanci hradia z vlastného vrecka, nie je možné zapájať sa do projektov či grantov. Nezanedbateľná je duševná ujma. V situácii, keď vedci necítia podporu zo strany štátu, ale čelia nezmyselným prekážkam, je atraktivita tohto povolania vážne ohrozená,“ povedala hovorkyňa akadémie Monika Hucáková.