Vedci dosiahli zásadný pokrok v oblasti DNA, ktorý môže pomôcť vyliečiť jednu z najnebezpečnejších rakovín, zvyčajne končiacu smrťou. Tím výskumníkov z Veľkej Británie a USA zistil, že rakovina pankreasu dokáže vypnúť molekuly v jednom z najdôležitejších génov tela, čo umožňuje chorobe rýchlo rásť a šíriť sa.
Rakovina pankreasu je 12. najčastejšou rakovinou na svete, pričom každoročne lekári diagnostikujú viac ako pol milióna ľudí. Má najhorší priebeh zo všetkých bežných foriem tejto choroby.
Lekárka Maria Hatziapostolouová z John van Geest Cancer Research Centre na Nottingham Trent University povedala pre The Guardian: „Táto práca, ktorá priniesla nový pohľad na správanie rakoviny, dúfajme, otvorí cestu k novým potenciálnym liečbam v budúcnosti.“
Dodala: „Rakovina pankreasu má najnižšie prežívanie zo všetkých 20 bežných rakovín. Prežívanie pacientov po piatich rokoch sa nezlepšuje, a preto je veľmi dôležité, aby sme našli nové spôsoby, ako lepšie pochopiť túto chorobu, ako sa šíri a prečo je taká agresívna.“
Rakovina pankreasu je často diagnostikovaná v pokročilom štádiu, keď sú možnosti liečby obmedzené, pričom viac ako polovica pacientov zomiera do troch mesiacov od diagnózy. Medzi známe osobnosti, ktoré zomreli na túto chorobu, patria Alan Rickman, John Hurt, Steve Jobs a Patrick Swayze.
V štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Gastro Hep Advances, vedci analyzovali zdravé aj rakovinové tkanivá pankreasu. Zistili, že rakovina pankreasu spúšťa proces známy ako DNA metylácia, čo spôsobuje vypnutie molekúl v za normálnych okolností prospešnom HNF4A géne. To umožňuje nádoru rýchlo rásť.
HNF4A gén je dôležitý pre ľudské zdravie, pretože pomáha mnohým orgánom tela správne fungovať. Vedci však objavili, že rakovina pankreasu môže tajne deaktivovať výhody tohto génu. M. Hatziapostolouová povedala: „Strata HNF4A podporuje rozvoj a agresivitu rakoviny pankreasu a teraz vieme, že koreluje so zlou prognózou pre pacientov.“